Příliš levní hlídači. A tak ministerstvo zaplatí pokutu

Tomáš Fránek
8. 1. 2010 15:15
Úřad rušil zakázky ministerstva dopravy a zemědělství, úřady porušily zákon o veřejných zakázkách
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Je to pravidelně opakující se problém. Ministerstva a státní úřady často nedodržují zákon a při veřejných zakázkách kvůli tomu nevybírají ty nabídky, které jsou pro státní kasu nejvýhodnější.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže tak nyní zrušil dva tendry ministerstva obrany a ministerstva zemědělství  (pozemkového úřadu). Obě instituce totiž porušily zákon tak, že podstatně ovlivnily průběh tendru a výběr nejvýhodnější nabídky.

Levná není vždy výhodná

Ministerstvo obrany tak musí zaplatit 30 tisíc a znovu najít firmu, která bude střežit budovy v Praze, které armáda uvolnila. Při prvním výběrovém řízení totiž ministerstvo vybralo ze šesti nabídek firmu, které podle antimonopolního úřadu nabídla mimořádně nízkou cenu.

Firma totiž nabídla ministerstvu cenu vycházející z průměrné hodinové mzdy ve výší 39,80 korun. Podle zákoníku práce ale nesmí být mzda, plat nebo odměna z dohody nižší než minimální mzda. Ta byla v době nabídky 53,10 korun.

Podle ministerstva je na uvážení uchazečů u zakázku jakou cenu nabídnou a také na jejich zodpovědnosti, jestli jejich nabídka odpovídá zákonům.

Úřad ale rozhodl, že ministerstvo závažně chybovalo a nedodrželo postup podle zákona. Podle místopředsedy úřadu Kamila Rudoleckého ministerstvo nepožadovalo jasné vysvětlení, proč je cena také nízká. "Tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvýhodnější nabídky," uvedl Rudolecký v rozhodnutí úřadu. "Nyní je tedy nutné znovu provést posouzení nabídek, zejména provést posouzení mimořádně nízké nabídkové ceny vybraného uchazeče s ohledem na skutečnosti zjištěné v průběhu správního řízení," rozhodl úřad.

Pokuty za miliony

Zopakovat tendr a zaplatit 30 tisíc korun musí i Pozemkový úřad ve Žďáru nad Sázavou patřící pod ministerstvo zemědělství. Úředníci totiž z tendru na výstavbu polní cesty vyřadili firmu, která splnila všechny potřebné předpoklady po získání zakázky. "Takový postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky," rozhodl úřad.

Ministerstva patří mezi nejpokutovanější státní úřady. Loni antimonopolní úřad udělil ministerstvu zemědělství pokutu 1,8 milionu korun za chyby v zakázkách, k nimž podepsalo ministerstvo pod vedením Petra Gandaloviče smlouvy i přes dočasný zákaz úřadu. Hodnota zakázek z oblasti informačních technologií přesahovala půl miliardy korun, bez otevřeného výběrového řízení je získala Telefónica O2.

Pokutu 800 000 korun dostalo ministerstvo práce a sociálních věcí loni v květnu za chyby v zakázce na pomoc dlouhodobě nezaměstnaným na Mostecku a Ostravsku za 175 milionů korun. Ministerstvo se proti ní odvolalo k předsedovi úřadu Petru Rafajovi, který námitkám ale nevyhověl. Ministerstvo se zřejmě obrátí na soud.

České veřejné zakázky ročně dosahují 750 miliard korun. Podle expertů i ekonomů jsou často předražené nebo ušité na míru konkrétním firmám.

Antimonopolní úřad tak možná bude prošetřovat okolnosti zadávání veřejných zakázek na stavby českých dálnic. Přijal totiž podnět, podle něhož systém zadávání neodpovídá zákonu a způsobuje zhruba třetinové předražení ceny stavby dálnic ve srovnání s okolními zeměmi. Na nadprůměrnou cenu výstavby infrastruktury nedávno upozornila i bývalá Národní ekonomická rada vlády (NERV).

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vyhlaste klimatickou nouzi, žádá německý aktivista. Už 27 dní drží hladovku, nyní přestal pít

Klimatický aktivista Henning Jeschke, který od 30. srpna drží v Berlíně hladovku, dnes přestal přijímat tekutiny. Pít dnes přestala také Lea Bonaseraová, která začala držet hladovku tento týden. Dvojice protestní akci vystupňovala poté, co sociálnědemokratický kandidát na kancléře Olaf Scholz nevyslyšel jejich ultimátum a veřejně neprohlásil, že v Německu panuje stav klimatické nouze. Scholz oběma přislíbil, že se s nimi sejde až po volbách.

Hladovkáři původně žádali, aby se s nimi do čtvrtka sešla trojice kancléřských kandidátů. Těmi jsou vedle Scholze konzervativec Armin Laschet a Annalena Baerbocková ze strany Zelených. Trojice původně oznámila, že s aktivisty bude jednat po volbách. Později organizátoři protestu uvedli, že Baerbocková ve čtvrtek tábor hladovkářů na louce u Sprévy nedaleko sídla parlamentu a kancléřství navštívila a s mladými lidmi hovořila.

Ve čtvrtek aktivisté vyhlásili nové ultimátum, které se týkalo jen Scholze, protože Laschet podle nich zcela zklamal. Sociálnědemokratický kancléřský kandidát výzvu k veřejnému prohlášení o klimatické nouzi nesplnil, Jeschkeho a Bonaseraovou nicméně vyzval, aby hladovku ukončili. Opětovně slíbil, že společné setkání se může uskutečnit po volbách.

"Scholzovi přes rty ani jednou nepřešel výraz ´klimatická nouze´," řekl na videu zveřejněném na Twitteru 21letý Jeschke, když oznamoval, že přestává přijímat tekutiny.

Hladovku původně zahájilo 30. srpna sedm aktivistů, šest z nich ale začalo postupně opět jíst. Tento týden se k Jeschkeovi, který odmítá potravu jako poslední z původní skupiny, přidala 24letá Bonaseraová. Dnes oba přestali také pít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy