Prakem na stávkokazy. Automobilka Ssangyong v obležení

Ekonomika Ekonomika
20. 7. 2009 14:38
V lakovně plné hořlavin se zabarikádovali dělníci odhodlaní "bojovat na smrt"
Protestujícím se současná dohoda nelíbí, chtějí americké hovězí zase zakázat
Protestujícím se současná dohoda nelíbí, chtějí americké hovězí zase zakázat | Foto: Reuters

Pyeongtaek - Na tři tisíce policistů v obrněných vozidlech a dvě policejní helikoptéry se pokouší ukončit okupační stávku korejské automobilky Ssangyong.

Propuštění dělníci se v továrně koncem května zabarikádovali a na pracovníky, kteří se snaží jít do práce, střílejí matky a šrouby z praků. Pracující tak musí při vchodu do továrny chránit policie ocelovými sítěmi a pojízdnými střechami,

Počet stávkujících v továrně v Pyeongtaek asi 70 kilometrů jižně od Soulu se odhaduje od šesti set do tisíce.

Policejní zásah přišel dnes poté, co vedení společnosti v pokusu okupační stávku ukončit uzavřelo přívod vody a plynu do lakovny, kde protestující přebývají.

Podle mluvčího automobilky je už na tři sta policistů uvnitř továrny, z areálu stoupá černý dým ze zapálených pneumatik. K větším střetům s pracovníky prý ale zatím nedošlo.

V souvislosti s propouštěním už podle některých zdrojů zemřeli čtyři lidé, i když ne v samotných střetech.

Napětí zvyšuje fakt, že v lakovně je 200 tisíc litrů vysoce hořlavých ředitel. "Abychom žili jako skutečné lidské bytosti, jsme připraveni bojovat na smrt," citovala korejská média z prohlášení stávkujících.

Ssangyong je nejmenší jihokorejská automobilka specializující se na výrobu luxusních sportovních "džípů" a sedanů. Patří jednomu z největších čínských výrobců aut, společnosti Shangai Automotive Industry, ta ale během soudem nařízeného bankrotu Ssangyongu ztratila nad automobilkou kontrolu.

O práci přijde přes 2 600 lidí

Za poslední půlrok jí ale propadl prodej o 74 procent. V únoru získala zadlužená firma u soudu ochranu proti věřitelům.

Nové vedení se snaží její úpadek zvrátit masivními škrty a propouštěním. Záchranný plán počítá s propuštěním 2 646 pracovníků, tedy 36 % pracovní síly.

To by podle agentury AFP znamenalo první masivní propouštění v Jižní Koreji od začátku krize v září roku 2008. Přes 1600 pracovníků už údajně dobrovolně odešlo do důchodu.

Na protest proti propouštění stávkující továrnu 21. května obsadili a od té doby se střetávají se "stávkokazy", kteří chtějí jít do práce.

Šance na přežití značky je velmi malá

Podle korejských médií nejméně čtyři lidé kvůli propouštění během stávky zemřeli. Dva na infarkt ze stresu z propouštění, druzí dva si údajně sáhli na život sami.

Podle nového vedení už stávka stála paralyzovanou továrnu přes 180 milionů dolarů v příjmech. Korejský ministr ekonomiky Lee Youn-Ho dnes varoval, že pokud bude blokáda pokračovat, může to nakonec firmu dohnat k bankrotu.

"Šance Ssangyong na přežití je vnímána jako velmi malá," citovala mluvčího automobilky agentura AP. "Pokud bude odstávka produkce pokračovat, insolvence Ssangyong Motor bude nevyhnutelná," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy