Potvrzeno: Legenda Hummer bude Made in China

Karel Toman
3. 6. 2009 8:20
Výrobce civilní verze vojenského džípu má kupce
Foto: Sodexho

Shreveport - Od General Motors kupuje legendární značku Hummer čínská společnost S'-čchuan Tcheng-čung Heavy Industrial Machinery Company.

Prodej se má uzavřít ještě letos a půjde o jednu z největších zámořských akvizic v automobilovém průmyslu ze strany čínského investora. Hummer poputuje do rukou společnosti na výrobu strojírenského vybavení pro stavební a automobilový průmysl.

"Budeme investovat do značky Hummer a jejích výzkumných a vývojových kapacit, což Hummeru umožní lépe uspokojovat poptávku po nových produktech, jako jsou vozy s nižší spotřebou," uvedla čínská firma, pro kterou je transakce prvním vstupem do automobilového sektoru.

Deník Aktuálně.cz tak tipoval nového majitele správně jen napůl. Sázeli jsme na jednu z čínských společností, které mají dost hotovosti a zájem o nákup západních automobilek s vyspělou technologií. Tipovali jsme však, že kupcem bude neúspěšný zájemce o Opel, společnost BAIC.

General Motors kupce stále tají

Prodej Hummeru oznámilo včera GM, prodejní cenu ani identitu kupcem ale firma neuvedla. Stalo se tak den poté, co největší automobilka světa vstoupila do řízeného bankrotu.

Firma pouze sdělila, že prodej nejspíš zachrání tři tisíce pracovních míst v USA. Nový investor chce prý dál rozvíjet a budovat značku Hummer a bude pokračovat ve výrobě terénních vozů, uvedl na webových stránkách list The Wall Street Journal.

"Nejsme dnes v pozici, abychom identifikovali kupce," řekl výkonný ředitel Fritz Henderson stanici CBS. "Věříme, že kupec je schopný koupi uzavřít," naznačil pouze.

Podle GM budoucí majitel plánuje "agresivně financovat" budoucí produktové programy Hummeru.

"Věřím, že Hummer bude pod novým majitelem globálně prosperovat. A pro GM tento prodej zrychluje obnovení firmy jako štíhlejší, úžeji zaměřené a cenově konkurenceschopnější automobilky," sdělil ve svém stanovisku prezident GM pro severní Ameriku Troy Clarke.

Mohutná vozidla Hummer, která byla původně určena pro americkou armádu, se vyrábějí v pobočce GM v americkém Shreveportu.

Záchrana z Číny

Mluvčí GM Nick Richards koncem března prohlásil, že se automobilka dívá na případný prodej Hummeru optimisticky. GM tehdy podle něj jednala se zájemci "z různých částí světa".

Lákadlem pro investory by kromě továrny mohla být i síť 160 prodejců po celých USA. To ale tehdy pro AP zpochybnil nezávislý automobilový expert Erich Merkle, podle něhož tato síť není pro zahraničního investora dostatečně velká.

Automobilka oznámila ochotu prodat značku Hummer loni v červnu a podle Merkela se od té doby na přitažlivosti Hummeru pro potenciální investory nic nezměnilo.

Někteří z prodejců, kteří prodávají hummery, už dříve věřili, že záchrana auta, které vzniklo jako odolný transportér pro americkou armádu, přijde z některé z čínských automobilek.

Podle expertů má Čína zájem i peníze na nákup západních automobilek, chce se tak totiž dostat k jejich vyspělejším technologiím.

Drahá ropa srazila prodej

Plán, který GM přijal v únoru, počítá také s prodejem značek Saturn, Pontiac a Saab, které patří do její skupiny a které představují roční ztrátu 1,1 miliardy dolarů.

Napříště se chce zaměřit na značky Buick, Chevrolet, Cadillac a GMC, ze kterých má přes 90 procent zisků. Ušetřit chce mimo jiné omezením počtu sérií nových modelů.

V roce 2006 se v USA prodalo 71,5 tisíce hummerů. Růst cen ropy ale loni snížil prodej těchto aut s obří spotřebou o polovinu. I když pak ceny zase klesly, prodej se v únoru proti stejnému měsíci předchozího roku propadl dokonce o 65 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy