Počítač doma má každý druhý. Banky reagují

Zdeněk John
3. 12. 2009 11:17
ČSÚ zveřejnil nové čísla o počítačích a internetu
Design naláká určitě i děti.
Design naláká určitě i děti. | Foto: Dell

Praha - Je to poprvé od chvíle, kdy se počítač a internet staly běžným pracovním nástrojem. Víc než polovina lidí sedá k počítači i doma, oznámil Český statistický úřad. Také podíl domácností, které se připojují k rychlému internetu, skokem vzrostl - na 44 procent.

"V roce 2009 byla překročena hranice, kdy má doma počítač více než polovina domácností," řekl vrchní ředitel ČSÚ Jan Srb.
A víc než pětina lidí nakupuje ve virtuálních obchodech, i to je poměrně dramatický růst proti předchozím rokům.
Čerstvou statistiku si uvědomují i konkrétní firmy a hodlají ji využít.

Banka po netu

Například rakouská Raiffeisen Bank, která má pobočky i v Česku, plánuje ve vybraných zemích střední a východní Evropy příští rok  otevřít novou internetovou banku. Mluvčí banky Tomáš Kofroň to řekl v rozhovoru pro agenturu ČTK. Banka bude působit s rakouskou bankovní licencí, ale následně využije jednotnou evropskou licenci pro působení na trzích střední a východní Evropy a může tedy být i v Česku.

V Česku nyní na převážně internetové bázi již působí mBank, dcera polské BRE Bank. mBank do Česka a na Slovensko vstoupila v listopadu 2007, svou strategii postavila na internetovém bankovnictví a nulových poplatcích.
Odkud budou mít potenciálně nejvíc klientů, je také známo. Nejlépe jsou podle ČSÚ internetem domácnosti vybaveny v Praze, nejhůře v Ústeckém a Olomouckém kraji.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy