Papírové akcie po 400 letech končí. Obchody zrychlí

Tereza Holanová Tereza Holanová
10. 3. 2012 16:00
Elektronické transakce budou rychlejší, levnější a bezpečnější, plánuje Evropská komise
Obchodník bedlivě sleduje jeden z monitorů burzy v New Yorku.
Obchodník bedlivě sleduje jeden z monitorů burzy v New Yorku. | Foto: Reuters

Brusel - Akcie pouze v zaknihované podobě. Tak by mělo od roku 2020 v Evropské unii probíhat obchodování s cennými papíry. Tento týden to oznámila Evropská komise (EK). Transakce tak podle ní budou rychlejší, levnější a bezpečnější.

"Emitenti a investoři budou muset vést elektronický záznam pro prakticky všechny cenné papíry," uvádí EK na svých stránkách. Pokud budou navíc chtít ekonomické subjekty s akciemi obchodovat na burze nebo jiném regulovaném trhu, budou muset papír zaevidovat v centrálních depozitářích.

"Vyrovnat obchod s listinnými akciemi trvá více než trojnásobek času, než když se transakce uskuteční elektronicky," pokračuje Komise. K vypořádání by podle ní nyní mělo dojít nejpozději do dvou pracovních dnů po nákupu.

Kromě rychlosti uvádí Brusel jako stěžejní důvod pro nové nařízení také bezpečnost. Při elektronickém obchodování bude podle něj méně prostoru na podvody, stejně tak ubude rizika, že dojde ke ztrátě akcie.

V neposlední řadě má přechod k zaknihovaným akciím vyjít levněji.


Britové nesouhlasí

Proti takzvané dematerializaci protestují především Britové. Ti spolu s Iry v rámci EU nyní uskutečňují nejvíce transakcí s listinnými akciemi. Kritici se odkazují především na drobné podnikatele, které nutný přechod na elektronický systém pouze zmate.

"Zase tolik výhod nový systém mít nebude. Pokud vám na vašich akciích skutečně záleží a máte je rádi, tak s nimi beztak pravděpodobně příliš často neobchodujete," říká jeden z britských úředníků pro list Financial Times.

Podle tohoto deníku se převod akcií z listinné do elektronické podoby bude týkat milionů maloobchodních investorů. Pouze v Británii jich má být minimálně 7 milionů, řada z nich přitom drží akcie již od privatizací, které proběhly v osmdesátých letech.

Původně plánoval Brusel povinný přesun k elektronickým obchodům již na rok 2016. Právě lobování britských diplomatů ale napomohlo ke čtyřletému odkladu.

S listinnými akciemi se v Evropě obchoduje po více než čtyři sta let. Francie se akcií v papírové podobě zbavila již v roce 1984, nedlouho poté následovalo Švédsko.

Česká specialita

V České republice se s listinnými akciemi prozatím obchoduje. Kromě ostrova Nauru jsme navíc jedinou zemí ve světě, kde se dosud využívají také anonymní akcie neboli akcie na doručitele.

Ty neobsahují jméno vlastníka, stejně tak je není nutné registrovat, což usnadňuje korupci nebo daňové podvody. Jejich konec plánuje vláda na rok 2014.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Prokuratura v Minnesotě vznese obvinění ze zabití vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy