Opel čeká na bohatou nevěstu. A možná adoptuje Wartburg

Karel Toman
12. 5. 2009 8:00
Kromě Fiatu má o německou automobilku zájem i kanadsko-rakousko-ruské konsorcium
Továrna General Motors-Opel v Antverpách. Reálně hrozí, že bude muset zavřít.
Továrna General Motors-Opel v Antverpách. Reálně hrozí, že bude muset zavřít. | Foto: Reuters

Berlín - Nedobrovolným miláčkem evropských médií je posledních několik týdnů automobilka Opel. Její osud je totiž spojen s osudem americké automobilky General Motors (GM), která je většinovým majitelem Opelu od roku 1929 a kterou nejspíš od 1. června čeká bankrot.

Fiat, který je s přípravami na vstup do Opelu zřejmě nejdál, podmiňuje dohodu vládou garantovanou půjčkou. Přitom už oznámil, že jednu ze čtyř německých továren bude nucen zavřít.

Před blížícími se volbami tak dostává pod tlak i německé politiky. Spolkový ministr pro ekonomiku už ale naznačil, že Německo si záchranu všech pracovních míst nemůže dovolit.

„Mé obavy o závod v Kaiserslauternu jsou velmi velmi velké," přiznal po jednání s šéfem Fiatu Sergio Machionnem premiér Porýní-Falce, kde leží ohrožená továrna na výrobu motorů. Fiat ji chce zrušit, protože už má jednu svou továrnu na motory v Itálii.

Opel: pro záchranu vzkřísíme i Wartburg

Zpráva, že se Opel chystá napodobit úspěch Renaultu s oživením dacie a obnovit ve východoněmeckém Eisenachu výrobu wartburgů, zní v téhle nepokojné směsi novinek skoro jako pokus odvést pozornost k něčemu veselejšímu. Firma přitom ještě ani nezačala jednat o získání práv k užívání značky Wartburg.

Nepříliš slibně vypadá i druhá nejdiskutovanější nabídka - od rakousko-kanadského výrobce autodílů Magna. Ta chce podíly v Opelu koupit ve spolupráci s ruskou automobilkou GAZ oligarchy Olega Děripasky a ruskou bankou Sberbank. Obě ruské strany nicméně už dřív naznačily, že nemají zájem, rozuměj peníze.

Příliš jasno nevneslo do situace ani prohlášení ruského premiéra Vladimíra Putina, že Magna požádala GAZ i Sberbank k předložení nabídek. Podle agentury Reuters už se tak stalo.

Podle deníku Rheinische Post chce Magna prevzít 19,9 % akcií, GAZ a Sberbank 30,1 % a mateřské GM by zůstalo 40 %.  Zbytek by si rozdělil management a distributoři Opelu.

„Jsou to obchodní záležitosti, všechno musí být důkladně propočítáno. Vláda bedlivě sleduje, co se děje," řekl v rozhovoru pro japonská média, i když připustil, že Kreml do těchto věcí nijak zasahovat nebude.

Německý ministr pro ekonomiku Karl Theodor zu Guttenberg mezitím odcestoval do Saúdské Arábie prověřit zvěsti, že se o Opel zajímají i tamní bohaté fondy. Nepochodil. Saúdskoarabský ministr ekonomiky podobné informace popřel.

A půjde GM do bankrotu

Německo tak zvažuje nabídky Fiatu a Magny. Mezitím se připravuje i na variantu, že GM skončí v bankrotu. Aktiva Opelu by v takovém případě měla podle Guttenberga přejít do rukou dočasně jmenovaného správce. Podle ministra je to nutná podmínka poskytnutí vládních záruk několika miliard euro.

Zaměstnanci centrály Opelu v německém Ruesselsheimu čekají na projev kancléřky Angely Merkelové s tabulí: "Angie, necháš nás na holičkách?"
Zaměstnanci centrály Opelu v německém Ruesselsheimu čekají na projev kancléřky Angely Merkelové s tabulí: "Angie, necháš nás na holičkách?" | Foto: Reuters

„Chci tak uchránit německé daňové poplatníky před investicí do nejisté budoucnosti Opelu a tím, aby neskončili uprostřed hry mezi GM a možnými investory," řekl Guttenberg pro Der Spiegel.

Připomněl tím, že General Motors, tvořící celosvětovou skupinu výrobců aut, musí do 1. června restrukturalizovat. Jinak vstoupí do bankrotu a jakýkoliv prodej jeho poboček by se tím zkomplikoval.

Své kroky ohledně Opelu vláda oznámí koncem května.

Všechno ještě může pro Opel dopadnout dobře. Pokud se totiž plány výkonného šéfa Fiatu Sergio Machionneho na vstup do GM podaří, stane se Fiat po Toyotě druhým největším výrobcem aut na světě.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy