Obří alpský areál v Jeseníkách dostal zelenou

Tomáš Fránek
9. 1. 2008 11:02
Úřad stanovil pro výstavbu a provoz 110 podmínek
Jeseníky
Jeseníky | Foto: Simona Holecová

Olomouc - Jeden z největších lyžařských areálů v tuzemsku, soubor sjezdových tratí na rozloze 33 hektarů v Koutech nad Desnou v Jeseníkách, se může začít stavět.

Investor areálu, kde bude šest a půl kilometru sjezdovek a pět a půl kilometru vleků a lanovek s kapacitou až třináct tisíc lyžařů za hodinu, olomoucká společnost K3 Sport, totiž získal rozhodující souhlas ministerstva životního prostředí. Bez souhlasu ministerstva by se stavět nemohlo.

Ekologický areál pro jeleny

To svůj souhlas s výstavbou areálu, který bude srovnatelný se skiareálem ve Špindlerově Mlýně, podmínilo splněním 110 různých podmínek upravujících výstavbu a provoz areálu. Tak velký počet podmínek není příliš obvyklý.

Ministerstvo tak výstavbu areálu podmínilo využití netoxických a ekologicky nezávadných materiálů, co nejmenším kácením stromů mimo les nebo tím, že osvětlení musí dopadat výhradně na sjezdovky.

Provozovatelé areálu musí zajistit podmínky i pro zvířata žijící v okolí. "Zajištění průchodnosti migračních tahů v období jaro - podzim pro jelena evropského," uvedla v souhlasném stanovisku ministerstva, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, Jaroslava Honová, ředitelka odboru posuzování vlivů na životní prostředí

"Pohyb lyžařů a sněhových vozidel po sjezdové trati bude povolen pouze při dostatečné sněhové pokrývce (25 cm)," uvedla dále v souhlasném stanovisku Honová.

Proti výstavbě areálu se zatím neobjevily žádné výrazné protesty, souhlasí s ním jak starostové obcí, tak místní.

Protesty nejsou

Největší připomínky měli ochranáři ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Ti podmiňují fungování sjezdovek právě splněním opatření na ochranu přírody a zvířat, stavbu ale blokovat nechtějí.

"Záměr zasahuje do území relativně méně hodnotného z pohledu ochrany přírody a přírodních hodnot, proto nemají zájem na další komplikaci celého procesu a jeho oddalování," je uvedeno k postoji ochranářů v zápise z veřejného projednávání projektu v Koutech.

Největším zásahem bude to, že kvůli výstavbě areálu má dočasně zmizet les na třiceti šesti hektarech. Celá oblast leží v Chráněné oblasti přirozené akumulace vod Jeseníky.

Podle nařízení vlády je zakázáno zmenšovat rozsah lesů v této oblasti o více než 25 hektarů. Vláda už jedno souhlasné stanovisko s projektem vydala, o kácení lesů bude muset ještě rozhodovat.

Celý areál se má začít stavět letos na jaře. Propustnost sjezdovek bude 8 tisíc lyžařů, v areálu budou 4 lanovky a 4 vleky. Jednu ze sjezdovek chce investor pro letní část sezóny využít k montáži bobové dráhy.

Kapacita areálu bude výrazně vyšší než v nejznámějším jesenickém lyžařském centru na Pradědu, kde je provoz umožněný a omezený kvůli ochraně přírody také rozhodnutím vlády a téměř dvojnásobná proti areálu na Červenohorském sedle.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Házenkáři Španělska vyhráli na ME i pátý zápas a míří do semifinále

Házenkáři Španělska vyhráli na mistrovství Evropy i pátý zápas a jsou blízko postupu do semifinále. Dvojnásobní úřadující šampioni dnes ve svém druhém duelu ve čtvrtfinálové skupině v Bratislavě porazili Rusko těsně 26:25.

Španělé, kteří byli v základní skupině jediným přemožitelem českého týmu, byli dnes blízko první bodové ztrátě na turnaji. Rusko ve 41. minutě vedlo 22:18 a krátce před koncem měl ještě šanci vyrovnat ze sedmičky Igor Soroka, ale trefil tyč. Nejlepším střelcem vítězů byl se sedmi góly Agustín Casado.

Mistři Evropy z let 2018 a 2020 vedou tabulku skupiny II s plným počtem šesti bodů před čtyřbodovými Švédskem a Norskem. Vicemistři světa Švédové, kteří se dostali do čtvrtfinálové fáze po remíze s českým mužstvem v závěrečném utkání základní skupiny, porazili jednoznačně 28:18 poslední Polsko. Norsko zdolalo 28:23 koronavirem zdecimovaný tým Německa.

Mistrovství Evropy házenkářů - čtvrtfinálová skupina II v Bratislavě:

Rusko - Španělsko 25:26 (11:12), Polsko - Švédsko 18:28 (6:14), Německo - Norsko 23:28 (12:14).

Tabulka:

1. Španělsko 3 3 0 0 87:76 6
2. Norsko 3 2 0 1 92:77 4
3. Švédsko 3 2 0 1 85:73 4
4. Německo 3 1 0 2 76:80 2
5. Rusko 3 1 0 2 71:77 2
6. Polsko 3 0 0 3 72:100 0
Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Barmský soud odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty

Barmský vojenský soud v pátek odsoudil k trestu smrti dva prodemokratické aktivisty. O vyneseném rozsudku informovala v oficiálním prohlášení vojenská junta, která převzala moc v Barmě po loňském převratu, při němž svrhla demokraticky zvolenou vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a její Národní ligou pro demokracii (NLD). Barma nicméně už celé desítky let žádnou popravu nevykonala.

Podle informací agentury AFP byl k trestu smrti na základě protiteroristického zákona odsouzen člen NLD a bývalý poslanec Maun Ťjo. Stejný trest od vojenského tribunálu dostal také přední prodemokratický aktivista Ťjo Min Yu, známější pod přezdívkou "Kou Jimmy".

Vojenská junta v rámci své snahy rozdrtit disent v zemi odsoudila k trestu smrti desítky aktivistů brojících proti vojenskému převratu.

NLD držitelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij vyhrála s převahou volby v listopadu 2020. V únoru 2021 pak těsně předtím, než mohla její vláda zahájit druhý pětiletý mandát, následoval vojenský puč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy