O2 i přes hrozící pokutu spamuje klienty konkurence

Veronika Skálová Veronika Skálová
17. 6. 2009 8:54
Klientům konkurence chodí nevyžádané zprávy s nabídkou internetu od O2.

Brno - Jedna hrozba pokuty za zneužití osobních údajů ze strany Telefónica O2 ještě nepominula, firma přesto znovu začala klientům konkurenčních operátorů rozesílat nevyžádané SMS zprávy, nabízející internetové připojení.

"Chcete vědět více? Odpovězte nezávazně ANO na tuto SMS, zavoláme Vám zpět," vybízí operátor klienty. Tuto zprávu dostali v minulých dnech zákazníci T-Mobile a Vodafonu.

"Já i manželka máme telefon od T-Mobile. Stejná zpráva nám přišla s rozdílem jednoho dne. Vzhledem k tomu, že jsme si účty zařizovali každý zvlášť s odstupem několika let, musí být kampaň dost masivní," říká Pavel Sláma z Brna.

To potvrzuje i mluvčí dalšího z operátorů. "Ano, tyto zprávy přichází i našim klientům. Vzhledem k tomu, že ochrana práv zákazníků je naší dlouhodobou prioritou, jsme na našich internetových stránkách informovali zákazníky o možnosti podání podnětu k Úřadu pro ochranu osobních údajů," uvádí mluvčí společnosti Vodafone Miroslav Čepický.

Místo volání SMSky

Není to poprvé, co se Telefónica O2 snaží oslovit klienty konkurence. Český telekomunikační úřad dokonce s operátorem zahájil správní řízení pro podobné chování. Podnět k němu dali společnými silami T-Mobile a Vodafone, stejně jako samotní klienti operátorů.

Firma najatá O2 v rámci masivní marketingové kampaně od loňského května do září kontaktovala statisíce obyvatel České republiky vlastnící mobilní telefon nebo pevnou linku. Podle stížnosti však při tom O2 zneužívala údaje z databází, které s ostatními operátory sdílí.

"Úřad podrobně prověřil skutečnosti uvedené v obdržených podnětech, provedli jsme také právní rozbor a konzultaci na Úřadu pro ochranu osobních údajů. Na základě zjištěných skutečností jsme v květnu 2009 zahájili se společností Telefónica správní řízení. To v tuto chvíli probíhá a tak nelze předjímat jeho výsledek," říká mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková. Co se týká možných sankcí, zákon o elektronických komunikacích umožňuje ve správním řízení udělit pokutu do výše několika milionů korun.

O2 tvrdí, že je vše v pořádku

Telefónica O2 svůj postup nepovažuje v žádném případě za problematický.

"V rámci rozsáhlé kampaně k představení nové koncepce služeb pro domácnosti oslovujeme statisíce majitelů mobilních telefonů a pevných linek, prostřednictvím různých prostředků přímé komunikace. S nabídkou O2 Internetového připojení kontaktujeme nejen své vlastní zákazníky, ale i uživatele náhodně generovaných čísel z rozsahů ostatních mobilních operátorů," uvedl mluvčí společnosti Martin Žabka. 

Snímek Topolánkovy ruky s mobilem, pořízený během summitu o plynovodu Nabucco.
Snímek Topolánkovy ruky s mobilem, pořízený během summitu o plynovodu Nabucco. | Foto: Reuters

Akce nejspíš ani tentokrát nezůstane ze strany konkurence bez odezvy. „Budeme řešit, zda se jedná o jednorázovou akci, nebo zda jen znovu zkouší starý vzorec. Každopádně se tímto postupem Telefónicy O2 budeme zabývat," uvedla mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

Neznají vaše jméno? Není vám pomoci

Mezi lidmi však telefonická kampaň vyvolala vlnu nevole. Lidé si stěžovali na urputnost telefonických prodejců i množství nevyžádaných telefonátů. Mnozí se stále obracejí na Úřad pro ochranu osobních údajů se žádostí o pomoc.

"Stížností na telemarketing pro Telefónicu O2 chodí opravdu velké množství," uvedla vedoucí tiskového oddělení úřadu Hana Štěpánková.

Foto: Reuters

Ten všem stěžovatelům rozesílá dopis, odlišující několik případů - pokud lidem volají prodejci "naslepo" a neznají tedy jejich jméno, nejedná se o zpracování osobních údajů a proti obtěžování tak není pomoci.

O něco lepší situaci mají lidé, kteří jsou uvedení v telefonním seznamu, zvlášť pokud ke svému telefonnímu číslu nechali připojit upozornění, že kontakt nesmí být zneužit k marketingovým účelům.

Ani jeden z těchto případů však nespadá do kompetence Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ten by se mohl telefonickým prodejem zabývat jen tehdy, pokud by volající znal jméno majitele telefonu, aniž by se však majitel představil, byl uvedený v telefonním seznamu nebo dřív dal společnosti Telefónica O2 své údaje k dispozici.

„V takovém případě doporučujeme, požádat společnost o informaci o zpracování osobních údajů účastníka, kterou je jako správce povinna předat bez zbytečného odkladu a jejíž součástí je i informace o zdroji osobních údajů. Pak může uživatel požadovat likvidaci těchto údajů," uvedl ředitel úřadu pro styk s veřejností Zdeněk Koudelka. Teprve kdyby volající společnost nevyhověla této žádosti, mohl by se případem zabývat jeho úřad.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy