O pětistovku. Tak vloni stoupla průměrná mzda v Česku

Petr Kučera Petr Kučera
9. 3. 2012 9:30
Po odečtení inflace stouply mzdy jen o 0,3 %, v posledním čtvrtletí dokonce klesly

Praha - Průměrná mzda v České republice vloni meziročně vzrostla o 522 korun na 24 319 korun.

Reálně po odečtení inflace však stoupla jen o 0,3 procenta, protože spotřebitelské ceny se vloni zvýšily o 1,9 procenta.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Ve čtvrtém čtvrtletí 2011 vzrostla průměrná mzda na 26 067 korun - meziročně o dvě procenta, reálně však klesla o 0,4 procenta. Spotřebitelské ceny se totiž v tomto období zvýšily o 2,4 procenta.

K poklesu průměrné mzdy došlo v posledním čtvrtletí v podnikatelské i nepodnikatelské sféře.

"Ekonomika je v recesi, růstové vyhlídky jsou chabé, nezaměstnanost roste a pokles reálných mezd je odrazem této nepříznivé situace," říká analytik Raiffeisenbank Pavel Mertlík.

„Firmy si loni hodně vybíraly, komu přidají. Zaměřovaly se také více než v minulosti na perspektivu konkrétního zaměstnance a stabilitu jeho finančního ohodnocení. Kariéru konkrétního člověka ve firmě přitom posuzovaly z mnohem dlouhodobějšího časového horizontu, než bývalo zvykem," říká Andrew Krenek ze společnosti PwC Česká republika.

Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek připomíná, že k propadu reálné mzdy došlo teprve podruhé od začátku tisíciletí.

"Nejvyššího meziročního přírůstku dosáhli v závěru roku pracovníci v informačních a komunikačních činnostech, kde rostou platy nadprůměrným tempem již dlouhodobě. V žebříčků průměrné mzdy se tento obor s hodnotou přes 46 tisíc korun dostal ve čtvrtém kvartálu na první místo, když předhonil tradičně vedoucí obor pojišťovnictví a peněžnictví," upřesňuje Sobíšek.

V nepodnikatelském sektoru rostly platy  učitelů a zdravotníků.

Letos bez růstu

"Letošní vyšší očekávaná inflace pravděpodobně nedovolí reálný růst průměrné mzdy. Spíše očekáváme její nepatrný pokles," konstatuje Krenek.

Situace však podle něj bude odlišná v  jednotlivých odvětvích. "Reálného růstu by se i letos měli dočkat zaměstnanci finančních institucí, kde očekáváme růst o více než čtyři procenta. Necelá čtyři procenta nárůstu by měly zaznamenat i platy ve farmacii. Okolo tří procent by mohly letos růst mzdy i v průmyslu. Oproti předchozím letům se však budou firmy napříč odvětvími snažit o mnohem selektivnější přístup ke svým zaměstnancům," dodává Krenek.

Ti, kteří přímo přispívají k růstu tržeb anebo patří mezi klíčové talenty firmy, mohou podle něj očekávat výraznější nárůst platu. Selektivní přístup očekáváme i u propouštění a snižování mezd, hromadné kroky v této oblasti budou spíše výjimečné.

Pokles reálné mzdy letos očekává i analytik skupiny Citfin Tomáš Volf. Připomíná, že vysoká nezaměstnanost nevytváří tlak na zaměstnavatele ke zvyšování mezd, případný nárůst navíc pohltí inflace.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy