NWR nabízí Polákům doly, akcie vystřelily vzhůru

Ekonomika Ekonomika
2. 7. 2013 10:30
Nabídka na odkoupení dolu Paskov přišla konkurentům z JSW i dalším firmám
Důl Paskov.
Důl Paskov. | Foto: NWR

Varšava - Česká těžařská společnost NWR, vlastník Ostravsko-karvinských dolů, nabídla polskému konkurentovi Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) ke koupi některé své těžařské a koksárenské aktivity, včetně dolu Paskov. Agentuře Reuters to potvrdil generální ředitel JSW Jaroslaw Zagorowski.

"Je to otevřená nabídka adresovaná řadě evropských firem," uvedl Zagorowski.

JSW se zatím nevyjádřila, jak se k nabídce postaví, ale "bude ji zkoumat."

NWR, s jejímiž akciemi se obchoduje na burze v Praze či Londýně a je většinově vlastněná společností kontrolovanou miliardářem Zdeňkem Bakalou, se ocitla v těžké situaci. Ceny uhlí na trzích se drží nízko, všechny těžební firmy to vede k utlumování produkce.  NWR v této situaci ohlásila čistou ztrátu 80 milionů eur za první letošní čtvrtletí. Akcie firmy se propadají na historická minima (pod dvacet korun za kus), přičemž Bank of America je docela nedávno ohodnotila cenou kolem šesti korun za kus.

Okamžitě po oznámení, že bude prodávat doly a další aktiva, akcie NWR vystřelila na burze o 20 procent vzhůru. Investoři vyhodnotili kroky firmy jako první skutečný pokus přiblížit se finanční záchraně.

Bakala v nedávném rozhovoru pro HN prohlásil, že kdyby nevěřil v budoucnost NWR, nebyl by ve firmě tak velkým akcionářem. NWR zveřejnila radikální úsporný plán, jehož součástí je už probíhající propouštění, uzavírání provozů a - jak patrno z poslední zprávy Reuters - také prodej některých aktivit.

Do akcií NWR investovala řada Čechů. Server motejlek.com napsal, že je mezi nimi i miliardář a někdejší podílník Motoinvestu (agresivní finanční skupina kolem Pavla Tykače) Libor Sadílek, který má v NWR nainvestováno několik miliard korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy