Noc v Bruselu: EU našla 500 miliard na záchranu eura

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
10. 5. 2010 6:31
Mezinárodní měnový fond mezitím schválil pomoc Řecku

Washington / Brusel - Ministři financí EU v noci na pondělí, po jedenácti hodinách jednání, v Bruselu oznámili shodu na záchranném balíčku eurozóny.

Opatření v hodnotě 500 miliard eur (zhruba 13 bilionů korun) mají zabránit rozšíření řecké dluhové krize do dalších zemí.

Podle španělské ministryně financí Eleny Salgadové Méndezové, jejíž země v současnosti Unii předsedá, bude celý záchranný mechanismus platit následující tři roky.

Přijdou Češi o úsporu?

Země eurozóny se zavázaly, že v případě potřeby poskytnou svým členům, kteří by se dostali do podobných potíží jako Řecko, až 440 miliard eur (zhruba 11,5 bilionu korun) formou dvoustranných půjček. Dalších 60 miliard eur (1,5 bilionu korun) Evropská komise vyčlení z rozpočtové rezervy.

Jde o peníze z rozpočtu EU, plynou tak ve formě příspěvků jednotlivých členských států do unijní pokladny.

Na českou státní pokladnu by přesto masivní záchranný balíček neměl mít přímý dopad. Podle ministra financí Eduarda Janoty by se Praha finančně podílela za určitých okolností jen zprostředkovaně, a to právě skrze zmíněnou rezervu unijního rozpočtu.

Z použitelných 60 miliard eur připadají na Českou republiku v přebytku zhruba čtyři miliardy korun ročně. O nárok na vrácení těchto peněz by nyní mohla Praha přijít. "To je jediný velmi zprostředkovaný dopad na Českou republiku," potvrdil v Bruselu Janota.

Kolaps německého ministra financí

Nedělní jednání v Bruselu zkomplikoval kolaps německého ministra financí Wolfganga Schäubleho, který musel být hospitalizován. Z Berlína byl do Bruselu narychlo jako náhrada vyslán ministr vnitra.

Před půlnocí pak stále přicházely zprávy, že - i když společné řešení předjednávali šéfové německé a francouzské delegace dopředu - konečnou dohodu Němci nadále blokují.

Po druhé hodině ráno byla konečně zveřejněna dohoda.

Ještě předtím, než se po nočním maratonu shodla EU, oznámil svou část řešení Výkonný výbor Mezinárodního měnového fondu. Na svém mimořádném nedělním zasedání ve Washingtonu schválil poskytnutí úvěru zadluženému Řecku v objemu 30 miliard eur (775,65 miliardy Kč).

Ve hře až 720 miliard eur

Půjčka od MMF je součástí širšího balíku pomoci v rozsahu 110 miliard eur, na které se dohodli zástupci fondu s představiteli eurozóny a řeckou vládou a který byl ohlášen už na začátku víkendu.

Mezinárodní měnový fond (MMF) podle španělské ministryně Salgadové Méndezové rovněž přislíbil, že nad to poskytne úvěry až ve výši 220 miliard eur (zhruba 5,7 bilionu korun).

Celkový balík pomoci by tak mohl dosáhnout až 720 miliard eur, tedy 18,7 bilionu korun.

Naděje pro Španělsko a Portugalsko

Řada analytiků před nedělními rozhodnutími upozorňovala, že pokud se má zabránit šíření nákazy z Atén, musí dát evropští politici jasně najevo, že jsou připraveni sáhnout k masivní finanční pomoci.

Mezi nejvíce ohrožené země kromě Řecka jsou v této chvíli počítány Španělsko a Portugalsko.

"Nejde jenom o Řecko, ale o stabilitu celé Evropy. Je to silný závazek, že bude pokračovat náprava nadměrných rozpočtových schodků ve členských státech a zejména v zemích, které v posledních týdnech čelily spekulativním útokům," řekl eurokomisař pro hospodářské a měnové otázky Olli Rehn. Podle něj se Španělsko i Portugalsko na jednání ministrů zavázaly, že přijmou další významná opatření, která mají stabilizovat jejich veřejné finance.

Rehn zdůraznil, že případné poskytnutí úvěrů dalším problémovým zemím bude fungovat na základě stejné "logiky" jako v případě půjček Řecku. Řekům země eurozóny půjčí za úrok, který by měl být o něco nižší, než činí úrok řeckých dluhopisů na finančních trzích.

Řecko se díky pomoci nejméně v příštích třech letech vyhne bankrotu. Výměnou za pomoc však musela země přislíbit další hluboké škrty výdajů a zvýšení daní.

Vláda bude muset v rámci programu snížit rozpočtový deficit do roku 2014 pod tři procenta hrubého domácího produktu z loňských 13,6 procenta. Už letos má schodek klesnout na 8,1 procenta HDP.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy