Německé rychlovlaky pojedou na kolech z Bohumína

Ekonomika Ekonomika
24. 8. 2009 11:55
Bohumínský Bonatrans dodá přes 2000 kol pro rychlovlaky ICE
Německý rychlovlak ICE
Německý rychlovlak ICE | Foto: DB

Bohumín - Společnost Bonatrans Group dodá železniční kola pro německé rychlovlaky ICE. „Hodnota tříleté smlouvy je 180 milionů korun," řekl obchodní ředitel společnosti Jakub Weimann. Německá železnice odebere z Bohumína více než 2000 kol.

První kola zamíří do Německa na konci letošního roku. V běžném provozu budou jezdit rychlostí až 300 kilometrů za hodinu, teoreticky mohou dosahovat rychlosti až 350 kilometrů za hodinu. „Výroba takového kola je náročná zejména v oblasti tepelného zpracování. Klíčová je i vysoká kvalita materiálu," říká Weimann.

Původní Závod železniční dvojkolí v rámci Železáren a drátoven Bohumín vznikl v roce 1965, nyní patří společnost Bonatrans Group do skupiny KKCG podnikatele Karla Komárka. Firma je největším evropským a jediným českým výrobcem železničního materiálu - dvojkolí a jeho dílů pro odvětví kolejové dopravy. V současné době má na evropském trhu 31% podíl, zhruba 95 procent produkce vyváží. Na konci loňského roku měla firma 1150 pracovníků (meziroční nárůst o 12,5 procenta), tržby meziročně vzrostly téměř o čtvrtinu na 5,735 miliardy korun.

Rychlovlaky ICE začaly Německé dráhy provozovat v roce 1991. V současné době je již v provozu třetí generace vlaků pod označením ICE 3. Soupravy se vyznačují vysokým komfortem pro cestující a na německých koridorech jezdí zmíněnou rychlostí až 300 kilometrů za hodinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy