Německé maso k nám míří bez kontroly. Přes Polsko

Tomáš Fránek
12. 1. 2011 18:31
Polské firmy ve velkém nakupují maso v Německu a vyváží je pak i do Česka
Foto: Reuters

Brno - Německé maso s rakovinotvorným dioxinem se může bez potíží dostat na tuzemský trh, aniž by prošlo jedinou kontrolou.

Redakci Aktuálně.cz se podařilo zmapovat okliku, díky které se kontaminované potraviny mohou dostat do českých domácností. Trik spočívá v tom, že maso z Německa ve velkém odebírají polské firmy.

Ty je použijí na výrobu masných produktů - anebo jen přebalí a pošlou smluvním partnerům. Mnohdy právě do Česka.

Toto maso žádné zvláštní kontrole nepodléhá, inspektoři se vyloženě zaměřují na dodávky z Německa.

Nebezpečí nehrozí

Zvýšené hodnoty dioxinů už v Německu zjistili jak v kuřecím, tak vepřovém mase, k zákazníkům se však zatím podle všeho nedostalo. Do Česka se vozí ve velkém především vepřové maso, až 53 procent dovezeného vepřového je na českém trhu z Německa.

To, že se maso z Německa dostává na český trh přes Polsko, potvrzují jako obchodníci, tak i zemědělci. "Němci využijí jenom vepřové kýty, zbytek masa jde do Polska. A odtud ho obchodníci vozí do Česka nebo na Slovensko," řekl deníku Aktuálně.cz jeden z obchodníků s masem.

"Je to pravda, informace o tom, že maso z Německa se do Česka dováží z Polska máme i my," řekl deníku Aktuálně.cz šéf Agrární komory Jan Veleba.

Podle mluvčího Státní veterinární zprávy Josefe Dubna je sice taková varianta možná a pravděpodobná, nebezpečí pro zákazníky by ale znamenat neměla. "Pokud Němci dodávají maso do Polska, musí mít v pořádku dokumenty o zdravotní nezávadnosti," uvedl Duben.

Foto: Reuters

Maso, které se na český trh dodává z Polska, se podle něj nyní nijak speciálně nekontroluje. "Zaměřujeme se na distribuční centra například velkých obchodních řetězců, kde se objevuje maso přímo z Německa," řekl deníku Aktuálně.cz Duben. Kontroly zatím maso ze zvýšeným obsahem dioxinů v Česku neobjevily.

Zástupci velkých obchodních řetězců tvrdí, že by se u nich kontaminované maso nemělo objevit.

Problémům předcházíme

Řetězec Ahold, který už dříve oznámil, že v Česku prodává maso pod vlastní značkou AH Quality, jenž v Polsku vyrábí severoirská společnost Hilton, si vyžádal od svých dodavatelů potvrzení, že v jejich mase dioxiny nejsou.

"Na vyžádání jsme od našeho dodavatele masa Hilton Foods obdrželi potvrzení od německých farem, která dokládají nezávadnost dodávaného masa. Zvířata, jejichž maso zpracovávají, nebyla uváděnou směsí krmena," uvedl mluvčí Aholdu Petr Chadraba.

Foto: Reuters

"My mám jenom maso z Česka, takže problém nemáme," řekl mluvčí Globusu Boris Kočí.

Podle Veleby chystají opatření i další řetězce - Billa například připravuje kroky k označování potravin, na kterých bude tabulka bez dioxinů.

Ministr zemědělství Ivan Fuxa chce v reakci na dioxinovou aféru prosadit to, aby na potravinách byla uvedena země původu, to by jasně potvrdilo, odkud skutečně maso je.  

Slovensko, které reagovalo na německou aféru z celé EU nejostřeji a zastavilo prodej německého masa a vajíček, už připravuje zákon, podle kterého by na potravinách muselo být uvedeno kromě datumu dovozu také původ a jméno výrobce. Dnes Slovensko zrušilo pozastavení prodeje masa z Německa, dioxiny se v něm neobjevily.

 

Právě se děje

před 10 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy