Německá věštba: Do roka bude euro mimo nebezpečí

Tomáš Fránek
30. 12. 2011 17:10
Experti jsou ale přesvědčeni, že se do Evropy blíží recese
Foto: Petr Vyoral

Mnichov - Euro se do roka stabilizuje a eurozóna se nerozpadne.

Ale také Evropa se propadne do recese a eurozóna bude mít úplně jinou podobu než na konci letošního roku, ty nejzadluženější státy už v ní nebudou.

Tak výrazně se liší předpovědi politiků a expertů ve dvou zemích, které dění v Evropě ovlivňují velmi výrazně, Německa a Velké Británie. Zatímco Němci jsou optimisté, Britové čekají horší časy.

Rozpad vylučujeme

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble tak dnes prohlásil, že situace v eurozóně se stabilizuje do dvanácti měsíců a eurozóna se určitě nerozpadne.

„Věřím, že do dvanácti měsíců budeme tak daleko, že budeme mít riziko dalšího šíření krize pod kontrolou a stabilizujeme eurozónu," uvedl ministr. A rozpad eurozóny vyloučil úplně.

Velká většina významných ekonomů oslovených společností BBC ale předpokládá, že Evropa se v příštím roce vrátí do hospodářské recese. Pětina ekonomů očekává, že eurozóna nezůstane v současné 17členné podobě.

Rozpad přijde

Pravděpodobnost rozpadu eurozóny se podle většiny oslovených ekonomů pohybuje od 30 do 40 procent, napsal internetový server BBC. Představitelé Evropské unie se na prosincovém summitu dohodli na hlubší integraci eurozóny, podle agentury Reuters však není jisté, zda tato dohoda zastaví dluhovou krizi.

Konfederace britského průmyslu se navíc obává, že krize eurozóny poškodí britskou ekonomiku.

Evropská komise minulý měsíc citelně zhoršila výhled evropské ekonomiky na letošní a zejména na příští rok.

Za celý letošní rok ekonomika podle nové prognózy díky dobrým výsledkům z prvních měsíců vzroste v EU o 1,6 procenta a v eurozóně o 1,5 procenta. V příštím roce má hospodářský růst zpomalit na 0,6 procenta v EU a 0,5 procenta v eurozóně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy