Nejvíc turistů láká Pražský hrad, neplatí ale vstupy

Veronika Skálová Veronika Skálová
8. 8. 2011 13:22
Nejvíce platících návštěvníků ale prošlo branami pražské ZOO
Pražský hrad. Ilustrační foto.
Pražský hrad. Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Největším lákadlem pro turisty v Česku je Pražský hrad, pokud bychom ale počítali jen ty, kdo si za návštěvu některého z jeho objektů zaplatí, je jedničkou Zoo Praha.

Statistiku za rok 2010 zveřejnila státní agentura CzechTourism. Do jejího žebříčku se započítává právě návštěvnost platících turistů, proto je v něm jedničkou pražská zoo, kterou loni navštívilo 1,18 milionu lidí.

Pražský hrad skončil s 1,12 milionu platících návštěvníků na druhém místě, třetí byl s 805 tisíci Aquapalace Praha.

"Nejnavštěvovanějším objektem v ČR je dlouhodobě s obrovským náskokem Pražský hrad, který jen vloni navštívilo 5,67 milionu návštěvníků, z toho bylo 1,12 milionu do placených objektů," upozornil viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Při celkovém počtu 12,2 milionu turistů, kteří se po Česku pohybují to znamená, že téměř polovina z nich na Pražský hrad zavítala, i když si většina z nich placenou prohlídku odpustila.

Zámky už tolik netáhnou

V kategorii hradů a zámků je po Pražském hradě nejpopulárnější zámek v Lednici, kam přišlo 325 tisíc platících návštěvníků.

Podle statistiky CzechTourism ubývá návštěvníků na hradech a zámcích, stále populárnější jsou ale technické památky. Mezi nimi je nejpopulárnější Petřínská rozhledna s 354 tisíci návštěvníky, kterých tak přišlo o 30 tisíc víc než v roce 2009.

Největší přírůstek návštěvníků si ale loni na vrub připsal Aquapalace Praha, kam přišlo o 45 tisíc lidí víc než o rok dřív.

Z přírodních památek pak turisty nejvíce láká propast Macocha a Punkevní jeskyně v Moravském krasu.

Podle šéfa agentury by letošní rok mohl pro řadu památek znamenat rekord. "V roce 2010 byl počet návštěvníků přibližně stejný jako v roce 2009. V letošním roce máme mnohem optimističtější zprávy. Vlivem nepříliš letního počasí a díky vysokému počtu příjezdů zahraničních turistů očekáváme na řadě turistických cílů návštěvnost blížící se rekordu," uvedl ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy