Nákupy bez rozmyslu: třetina jídla končí v kontejneru

Tereza Holanová Tereza Holanová
23. 1. 2012 13:23
Z jídla, které se vyhodí, se využijí pouze potraviny, které si někdo "vykontejneruje"

Berlín - Lidé by se měli naučit hospodařit s jídlem, zdůrazňují zástupci OSN. Třetinu všech potravin, které se ve světě vyrobí, lidé vyhazují. Ročně se tak vyplýtvá 1,3 miliardy tun jídla.

Uvedl to generální ředitel Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) Jose Graziano da Silva během setkání ministrů zemědělství v Berlíně. Za podobným plýtváním stojí jednak nešetrnost spotřebitelů, ale také různé cenové regulace.

Pouze v Evropě a Severní Americe se ročně vyplýtvá 220 milionů tun jídla ročně. To je stejné množství, jako se za stejné období vyrobí v celé subsaharské Africe.

Část se zničí, zbytek zdraží

K plýtvání dochází především tehdy, pokud je nabídka jídla větší, než zákazníci chtějí spotřebovat. To se může stát jednak díky nečekaně příznivému počasí, hlavním důvodem ale bývá regulace. Jejím cílem je zvyšovat výkupní ceny pro výrobce.

Regulační orgán v takovém případě uměle stanoví vyšší cenu, než by byla na trhu. To vede ke zvýšení celkové výroby. Šance utržit více totiž láká do odvětví další podniky. Nepřirozeně vysoká cena ale odrazuje spotřebitele. Firmám tak vzniká neprodaný přebytek.

O výrobcích, kteří pálí část vyprodukované kávy, aby tak snížili nabídku a podpořili zdražení, píše například ekonom Pascal Salin.

Nákupy bez rozmyslu

Ani vysoká cena ale někdy zákazníka od nákupu a následného plýtvání neodradí. Da Silva mluví o nedostatečné vzdělanosti. Ta se podle něj projevuje tím, že lidé nepřemýšlí, zda zboží, které koupí, skutečně využijí.

"Náš způsob myšlení se musí změnit," kritizuje da Silva všeobecnou nešetrnost. Zákazníci by se podle něj měli naučit brát v úvahu data trvanlivosti jednotlivých potravin, aby se jim nestávalo, že jich nakoupí příliš a nestihnou je spotřebovat.

Vydělá ten, kdo "kontejneruje"

Opačným extrémem je přehnaný strach, že by daný výrobek mohl být zkažený. Podle německých odborníků zákazníci mnohdy neumí rozlišit "datum spotřeby" a "datum trvanlivosti". Výrobky, u kterých druhé datum začíná být aktuální, tak často odmítají kupovat. Supermarkety proto většinou toto zboží ani nenabízejí.

"Podobné chování nutí management obchodů, aby se zbavovali potravin, které zákazníci nepovažují za atraktivní, i když jsou ještě jedlé. Výsledkem je, že tisíce tun jablek, banánů, mléka, jogurtů nebo sýrů putují do kontejneru," komentuje Claus Herdaz humanitární organizace Hamburger Tafel.

Na zbytečném vyhazování jídla lze ale i vydělat. Řada lidí vzdala nakupování a místo toho se věnuje takzvanému "kontejnerování". Tedy vybírání nedotčených a nezávadných potravin z popelnic v okolí supermarketů.

"Za jídlo už neutratíme ani cent. Většinou zvládneme nabrat více potravin, než vůbec potřebujeme," cituje německý server IPS News jednoho ze spotřebitelů, který se třikrát týdně vydává s batohem v noci "na lov".

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy