Náchodský pivovar rozjíždí byznys, soudů se nebojí

Martina Machová Martina Machová
20. 5. 2009 17:30
Náchodský pivovar útočí na trh s pivem novým ležákem. Přesto, že jej čekají soudy kvůli jeho prodeji
Foto: Martina Machová

Náchod - Noví majitelé náchodského pivovaru Primátor ve středu představili přírůstek do jejich portfolia. Má jím být jedenáctka, se kterou se do budoucna počítá jako s vlajkovou lodí celého podniku.

"My jí říkáme Primátor Ležák, distribuovat se bude ode dneška," uvedl Miroslav Kučera, předseda představenstva Libereckého investičního fondu (LIF), který je v současnosti jediným vlastníkem náchodského pivovaru.

"Volbou jedenáctistupňového piva jsme vsadili na stejnou strategii jako v případě pivovaru Svijany, která se nám osvědčila," přiznal. Právě Pivovar Svijany a Rohozec patří mezi nejznámější značky této investiční společnosti zaměřující se na regionální piva.

S novým pivem počítá zejména pro český trh se zaměřením na východní Čechy. V obchodních řetězcích by se jeho cena měla pohybovat kolem 9,50 korun, větší důraz ale chtějí klást i na distribuci sudového piva do restaurací.

Foto: Pivovar Náchod

Nová jedenáctka bude třináctým druhem, který se v Náchodě vyrábí. Dosud byly doménou tohoto východočeského pivovarů spíše pivní speciály. 

Paradoxně ale nemusí nový druh piva patřit za několik týdnů současným vlastníků. Vrchní soud v Praze totiž stále ještě nerozhodl o předběžném opatření, kterým se snaží neúspěšný zájemce o náchodské pivo Pivovar Holba zvrátit jeho privatizaci.

Náchodský pivovar byl totiž až do konce února letošního roku posledním středně velkým pivovarem drženým městem. Nyní je jeho stoprocentním vlastníkem Liberecký investiční fond (LIF), který jej od Náchoda koupil za 150 milionů korun.

Holba přitom nabízela za pivovar dokonce 185 milionů korun. Město tuto společnost však z výběrového řízení vyřadilo. A její zástupci si myslí, že neoprávněně.

Pro podezření z nekalé soutěže proto zažádala krajský soud v Hradci Králové o předběžné opatření, jež mělo převod Primátora Libereckému investičnímu fondu zamezit. LIF a město se proti němu odvolali, a žaloba putovala na Vrchní soud v Praze.

Zástupci Holby spor do konečného rozhodnutí soudu nechtějí komentovat. "V současnosti to řeší naši právníci," uvedl předseda představenstva společnosti Zdeněk Konečný.

Samotní představitelé LIFu se ale toho, že by museli náchodský pivovar v budoucnu městu vrátit, nebojí.

"Abych pravdu řekl, nedovedu si to ani představit," odvětil Miroslav Kučera na otázku, jak by případné vrácení pivovaru jeho společnost řešila a zda by po městu požadovalo satisfakci.

"Máme analýzu od renomovaných právníků, že žaloba Holby nemá na tento obchod vliv. Že ten je daný rozhodnutím zastupitelstva nám pivovar prodat, což je nezpochybnitelný právní úkon," dodal.

Foto: Pivovar Náchod

Prodej náchodského piva provázely nesrovnalosti od samého počátku. Radní se jej rozhodli prodat poprvé již v červnu 2008 a to za 135 milionů bez výběrového řízení či nezávislého odhadu jeho skutečné hodnoty přímo Libereckému investičnímu fondu (LIF).

Poté, co na kontroverzní prodej upozornil deník Aktuálně.cz společně s místními médii a opozicí, začalo zájemců o třináctý největší pivovar v České republice přibývat. O koupi se zajímal právě hanušovická Holba, slovenský Stein Beverages nebo další významný hráč z české pivovarnické scény K Brewery Group.

Náhle se také objevila nabídka moskevské obchodní společnosti Russian Tradition Group, která v tu dobu nabízela za stoprocentní podíl až 165 milionů korun.

Do nepřehledné situace kolem prodeje značky Primátor vstoupil v červnu dokonce i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Náchodské radnici doporučil soutěž skutečně vypsat.

"Jinak by se mohlo jednat o nedovolenou veřejnou podporu," upozornil již dříve místopředseda antimonopolního úřadu Kamil Rudolecký s tím, že by prodej mohl skončit před Evropskou komisí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy