Na jaře se to páruje. I v byznysu

Ekonomika Ekonomika
9. 4. 2010 8:53
Dva sňatky gigantů už se odehrály, další pár je prý zasnouben
Foto: Reuters

Madrid - Velké koncerny na jaře spojují síly, aby se společně nadechly k poslednímu rozhodujícímu souboji s globální ekonomickou krizí, resp. poklesem poptávky.

Po zprávě, že k dosavadní alianci Renault-Nissan (v japonské automobilce držel dosud francouzský výrobce 44 procent) přibude další partner a sice německý Mercedes, přišla další zpráva o vzniku nového gigantu v letecké přepravě.

Daimler a Renault spolupracují na malých vozech

Automobilky Daimler a Renault v posledních měsících jednaly o řadě společných projektů, například o platformě pro malá auta a společných součástkách pro lehké nákladní vozy a elektromobily. Nyní se dohodly také na spolupráci při vývoji motorů.

V rámci spolupráce se změní i vlastnické poměry. Daimler tak podle agentury Reuters získá v Renaultu i Nissanu 3,1 procenta akcií. Renault a Nissan na oplátku obdrží po 1,55 procenta akcií Daimleru. Podíl Renaultu v Nissanu klesne na 43,2 procenta ze současných 44,3 procenta.

Aerolinky chtějí dohnat ztráty

Třetí největší aerolinky na světě podle výše příjmu a druhé největší v Evropě včeravznikly spojením společností British Airways a španělské Iberie. Oboje aerolinky byly v poslední době ztrátové a věří, že fúzí tento vývoj zvrátí. Spojení sil by jim mělo umožnit lépe čelit celosvětovému poklesu letecké dopravy.

Méně se létá i za oceánem

Zřejmě ze stejného důvodu jako evropské protějšky jednají o spojení sil US Airways a United Airlines. Jednání, o nichž s odvoláním na nejmenované, ale dobře informované zdroje, napsal server Financial Times, jsou prý ještě v počátku. Ani jedna ze zúčastněných stran ale nebyla ochotna věc komentovat.

Ať už je jsou informace o připravované fůzi pravdivé nebo ne, jedno je jisté. Akcie obou společností po zveřejnění nepotvrzených informací vylétly vzhůru. Cena akcií US Airways stouply o dvacet procent a cenné papíry United stouply o sedm procentních bodů. Na druhou stranu je ale třeba poznamenat, že se o spojení obou přepravců s přestávkami spekuluje už čtyři roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy