Mobilní revoluce. Brusel slibuje konec roamingu

ČTK Karel Toman, ČTK
23. 9. 2010 16:34
Najdu bariéry a odstraním roaming, slíbila evropská komisařka
Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Evropská komise chce úplně zrušit poplatky za hovory z mobilního telefonu v zahraničí. Volání ze zahraničí by tak mělo stát stejně, jako volání "doma".

Na konferenci telefonních operátorů v Bruselu to řekla eurokomisařka pro informační technologie Neelie Kroesová.

Brusel dosud poplatky za takzvaný roaming nařizoval operátorům jen postupně snižovat, podle Kroesové je to ovšem zcela překonaný koncept.

Operátorům se ale plán moc nelíbí. "Plošné zrušení roamingových poplatků je populární a ve své podstatě populistická myšlenka," shrnula mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

"Více než regulaci věříme volnému trhu, který dlouhodobě v mnoha případech stlačuje ceny služeb i pod úroveň, kterou stanovuje EU," doplnil mluvčí Vodafone Miroslav Čepický.

"Nebudeme navrhovat žádnou další bariéru a nebudeme ani navrhovat další změny současných cenových stropů, aniž bychom připojili něco nového. Osobně chci, aby rozdíl mezi cenami roamingu a cenami za domácí hovory dosáhl nuly," řekla Kroesová, která se tak snaží nejspíš navázat na svoji předchůdkyni Viviane Redingovou.

Komisařka: Najdu bariéry a odstraním je

Ta nejdříve navrhla a poté i prosadila na úrovni členských států regulaci cen za roaming nejen u hovorů, ale také u textových zpráv a datových služeb.

Kroesová měla v minulé Evropské komisi na starosti hospodářskou soutěž. Během jejího působení přitom komise rozdala vůbec nejvíce pokut v historii a některé z nich dosahovaly stovek milionů eur.

"Posoudím strukturální, ekonomické a právní bariéry, které brání vytvoření skutečného jednotného trhu, a rozhodně se nebojím navrhnout nezbytná opatření, která je překonají," dodala eurokomisařka.

Náklady na odchozí a příchozí hovory při cestách po EU klesly za posledních pět let, kdy se unie začala cenou roamingu zabývat, o zhruba 73 procent. Jen letos klesly o deset až 20 procent.

Brusel od července snížil maximální cenu za odchozí roamingový hovor na 39 centů za minutu z předchozích 43 centů za minutu bez DPH a cena za příchozí hovor činí maximálně 15 centů za minutu místo dřívějších 19 centů. Vedle toho komise nastavila limit pro datový roaming 50 eur bez DPH.

Operátoři: náklady za roaming jsme si nevymysleli

Podle operátorů jsou ale poplatky za roaming oprávněné.

"Do koncové ceny roamingu se promítá řada nákladů, především propojovací poplatky, náklady na zákaznické a mezioperátorské vyúčtování, síťové náklady či náklady pokrývající riziko nezaplacení účtů," řekla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

"Tyto náklady operátoři nemohou škrtnutím pera zrušit. Paní Kroesová v podstatě říká, že operátoři musí náklady vzít bez náhrady na sebe a službu poskytovat zdarma, což naprosto odporuje zásadám volného trhu," dodává mluvčí, podle níž by operátoři museli tyto náklady přenést do jiných služeb.

Ceny podle operátorů stlačuje konkurence. Podle mluvčího Čepického je příkladem tarif Vodafone Passport kdy zákazníci z mnoha evropských zemí volají za stejnou sazbu jako v Česku.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy