Ministerstvo financí chybně vypsalo milionový tendr

ČTK ČTK
16. 7. 2012 12:36
ÚOHS zrušil tendr na výstavbu silnice v severních Čechách
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil tendr ministerstva financí s přepokládanou hodnotou 165 milionů korun na výstavbu silnice mezi Bílinou a Kostomlaty v severních Čechách. Ministerstvo podle úřadu vypsalo chybně podmínky tendru.

Ministerstvo zakázku vypsalo loni v květnu. Zadávací dokumentaci si vyzvedlo celkem 30 firem. Některé podmínky tendru společnosti kritizovaly. Firma Skanska nakonec podala podnět k antimonopolnímu úřadu.

ÚOHS zakázku zrušil kvůli podmínce, podle které musely firmy doložit obalovnu asfaltu o minimální kapacitě 160 tun za hodinu. Tato kapacita ale neodpovídala složitosti zakázky.

"Zadavatel v zadávacích podmínkách požadoval u veřejné zakázky na výstavbu silnice třetí třídy ještě vyšší hodinovou kapacitu obalovny asfaltových směsí, než je minimální výkon obalovny udávaný pro výstavbu dálnic a rychlostních komunikací," uvedla v rozhodnutí místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová.

Ministerstvo financí ale v návaznosti na rozhodnutí uvedlo, že za chybu v podmínkách soutěže nemůže. „Odborným garantem daného programu je Ministerstvo průmyslu a obchodu, které Ministerstvu financí poskytuje odborné podklady pro zadání zakázky, tj. i technické kvalifikační předpoklady,“ říká ministerský mluvčí Ondřej Jakob.

Ministerstvo financí musí podle rozhodnutí ÚOHS tendr zrušit. Předmětem zakázky je obnova původního silničního propojení mezi městem Bílina a obcí Kostomlaty pod Milešovkou po ukončení provozu na vnější důlní výsypce Radovesice.

Vedení trasy obnovené komunikace koncepčně navazuje na původní stav silniční sítě před zahájením důlní činnosti v této lokalitě.

„Tato veřejná zakázka je zadávaná v rámci programu Řešení ekologických škod vzniklých před privatizací hnědouhelných těžebních společností v Ústeckém kraji a v Karlovarském kraji,“ doplňuje Jakob.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Dálnice D1 na Benešovsku byla hodinu neprůjezdná, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova v úterý zhruba na hodinu zastavila provoz na dálnici D1 ve směru na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta byl přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Jeden člověk byl zraněn. Vyplynulo to z informací Národního dopravního informačního centra a krajských hasičů.

Nehoda na 56. kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Podle mluvčí středočeských hasičů Terezy Fliegerové narazilo osobní auto do nákladního. "Bylo tam nějaké lehčí zranění. Hasiči nikoho nevyprošťovali, ale poskytli předlékařské ošetření," uvedla Fliegerová. Provoz na dálnici byl podle Národního dopravního informačního centra obnoven kolem 07:30.

Na místě kromě hasičů zasahovali také policisté a záchranáři. "Zraněný byl ošetřen. Jeho zdravotní stav nevyžadoval převoz do zdravotnického zařízení, takže byl ponechán na místě," řekla mluvčí krajské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Írán zatkl opozičního novináře Zama, spolupracoval podle něj se zahraničními tajnými službami

Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval komunikační aplikaci, aby posílil disent. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Zam žil podle médií v exilu v Paříži. Okolnosti jeho zadržení jsou nejasné.

Šestačtyřicetiletý Zam, který je synem reformního duchovního Mohammada Alího Zama, byl podle revolučních gard dopraven do Íránu v rámci komplikované tajné operace. O jeho zatčení informovala íránská státní televize s tím, že krok představuje vítězství nad západními tajnými službami. Podle revolučních gard dostával novinář pokyny a ochranu od zpravodajských služeb Francie, Spojených států a Izraele. Jeho zadržení íránské úřady připsaly moderním a inovativním technikám, který byly využity k "oklamání" zahraničních tajných služeb.

Zam v minulosti odmítl, že by spolupracoval se zahraničními zpravodajskými službami. Novinář spravoval populární protivládní zpravodajský kanál Amadnews, kterému íránské úřady připisují podněcování protestů v letech 2017-2018 po sporných prezidentských volbách. Web sdílel videa z protestů, nelichotivé informace o íránských politicích a na šifrované komunikační aplikaci Telegram měl web 1,4 milionu sledujících. Íránské úřady uvedly, že kanál podněcoval násilné povstání, a následně jej zablokovaly. Později ale web začal fungovat pod jiným názvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy