Mattoni platí pokutu 5 milionů za zákaz vývozu vod

Tomáš Fránek
13. 1. 2010 17:59
Karlovarské minerální vody spolupracovaly a antimonopolním úřadem a pokuta jim byla snížena na polovinu
Nová lahev Mattoni odkazuje i na to, že firma podporuje projekt Návrat orla do Česka.
Nová lahev Mattoni odkazuje i na to, že firma podporuje projekt Návrat orla do Česka. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Největší tuzemská firma na trhu s minerálními vodami, Karlovarské minerální vody, zaplatí pět milionů korun za zakázané dohody s distributory, ve kterých zakazovala export svých výrobků.

Pokutu uložil Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Výrobce minerální vody Mattoni uzavírala zakázané dohody s distributory minerálních vod firmy v České republice a zahraničí a to už od roku 1999 až do roku 2008. Dohody byly distributory dodržovány i když je firma nijak nekontrolovala.

Firma ale s úřadem spolupracovala a podle šéfa úřadu Petra Rafaje přispěla k odhalení a prokázání protisoutěžního jednání. „Už v průběhu řízení Karlovarské minerální vody přestala používat smlouvy a svým odběratelům navrhla uzavření smluvního dodatku odsouhlaseného úřadem. Společnosti byla díky účinné spolupráci snížena výsledná pokuta o padesát procent," uvedl Rafaj.

Firma se brání, ničeho špatného se nedopustila. "Vytýkané ustanovení mělo zajistit ochranu označení našich výrobků. Při vývozu do zahraničí musí výrobce etikety přizpůsobit právním normám cílové země. V minulosti jsme klientům, kteří měli zájem vyvážet naše výrobky, vždy poskytovali maximální podporu, aby vše probíhalo dle výše popsaných pravidel," uvedl generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

Karlovarské minerální vody jsou čtvrtá firma v zemi, který byla kvůli spolupráci s úřadem snížena pokuta. S antimonopolním úřadem se dohodly firmy Kotila, Albatros a RWE Transgas.

Karlovarské minerální vody  ovládají 80 procent českého trhu, vlastní většinu důležitých značek. Kromě Mattoni jsou to značky Dobrá voda, Magnesia, Aquila, třetinu vlastní i v Hanácké kyselce, v roce 2006 získaly Poděbradku. Loni v prosinci ovládly rakouského výrobce nealkoholických nápojů Waldquelle Kobersdorf.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Soudce neposlal do vazby hudebníky podezřelé z extremismu

Žádný ze tří mužů, u nichž slovenská prokuratura navrhla uvalení vazby kvůli podezření z extremismu, nepůjde do vazby. Dnes o tom podle slovenských médií rozhodl soudce v Banské Bystrici. Soud rozhodoval o vazbě v případě tří lidí z devíti, kteří byli v úterý zadrženi při akci vedené slovenskou policií. Mezi zatčenými byli i členové rockové skupiny Krátký proces a bubeník kapely Horkýže Slíže Marek Viršík. Devět zatčených bylo už v úterý obviněno z výroby a rozšiřování extrémistických materiálů. Mezi obviněnými je i jeden občan ČR.

Před soud v Banské Bystrici dnes předstoupili tři členové skupiny Krátký proces. Jejich vyšetřování bude pokračovat na svobodě.

Televize Markíza dříve informovala, že skupina Krátký proces je známá extremistickými texty. Policisté při prohlídce u jednoho z jejích členů, Rastislava Rogela, podle informací Markízy našli předměty s nacistickou a hitlerovskou tematikou. Právě Rogel byl mezi třemi muži, u kterých se dnes rozhodovalo, zda budou vzati do vazby.

Skupina Horkýže Slíže podle informací deníku SME před čtyřmi lety propůjčila Rogelově skupině své studio, které patřilo bubeníkovi Viršíkovi. Ten byl podle dnešního vyjádření Silvie Markové z marketingové agentury Smart Communication po úterním výslechu propuštěn.

Petr Fořt z managementu Horkýže Slíže razii podle Markízy okomentoval slovy, že se přímo jeho skupiny netýká a její koncerty budou pokračovat bez jakýchkoli omezení. Skupina má tento týden v plánu také několik vystoupení v Česku. Petr Fořt také zdůraznil, že kapela Horkýže Slíže se od jakéhokoli extremismu distancuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy