Manažer: Konzervativnost v krizi přinesla kladný výnos

Petr Novotný, investicniweb.cz
27. 8. 2010 10:37
Manažer nejkonzervativnějšího fondu v Česku prozrazuje, jak investuje.
Nejkonzervativnější fond peněžního trhu prošel i krizovými měsíci s kladným výnosem. Ilustrační foto.
Nejkonzervativnější fond peněžního trhu prošel i krizovými měsíci s kladným výnosem. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Řada fondů peněžního trhu si během krize kvůli rizikovým investicím spálila prsty a investoři by měli hledat atraktivitu fondů peněžního trhu také v jiných parametrech než jen v aktuálním výnosu, říká Tomáš Lipový (IKS-KB), portfoliomanažer dlouhodobě nejkonzervativnějšího fondu peněžního trhu v České republice. Rozhovor poskytl specializovanému portálu Investiční web.

Fondy peněžního trhu během finanční krize přesvědčily nejednoho investora, že i v tomto konzervativním instrumentu může prodělat peníze. Proč k tomu došlo?

Fondy peněžního trhu mají sice omezenou duraci (dobu splatnosti investic) na jeden rok, ale to nikomu nebránilo do nich nakupovat některé rizikové investice s krátkou dobou splatnosti.Tyto pozice byly v důsledku finanční krize jen obtížně zpeněžitelné a musely být přeceněny směrem dolů, aby reflektovaly aktuální tržní podmínky.

Jak toto období ustál váš fond?

Náš fond je klasický fond peněžního trhu v "konzervativním slova smyslu". V tom je na našem trhu výjimečný. Tím, že v něm takovéto investice nebyly, prošel i krizové měsíce s kladným výnosem.

Jak vybíráte investice do svého fondu? Z čeho se dá vlastně do fondu peněžního fondu vybírat?

Snažíme se mít co nejkratší splatnost investic ve fondu (pozn. durace 0,25 roku), aby byla zajištěna maximální likvidita fondu a zároveň minimalizována úroveň volatility. Dalším faktorem je vysoký rating vybíraných investic. Navíc plně eliminujeme měnové riziko.

Pojďme se podívat na vaše největší pozice v portfoliu.

Většinu tvoří depozitní vklady (termínové vklady), zbylá část prostředků je investována do státních pokladničních poukázek a českých státních dluhopisů. Do budoucna uvažujeme držet v portfoliu část pozic ve firemních dluhopisech.

Firemní dluhopisy? Není to odklon od konzervativní povahy fondu, na kterou "hrajete"?

Trh dnes ohodnocuje některé kvalitní firemní dluhopisy lépe než dluhopisy některých států v EU, které v souvislosti s evropskou dluhovou krizí už nelze považovat za ultra bezpečné, což dokládají tzv. spready. Důvod, proč chceme firemní dluhopisy s krátkou dobou splatnosti do portfolia, není prioritně výnos, ale především diverzifikace.

Jak vypadá vaše portfolio z hlediska regionálního rozložení?

V současné době upřednostňujeme české státní cenné papíry a depozita denominovaná v české koruně. Ale nic nám po regionální stránce nesvazuje ruce - důležité je, aby cenný papír zůstal maximálně likvidní. Vůbec likvidita je u nás společně s bezpečím investic to nejdůležitější.

Přece jen investory zajímá výnos. Jak je vysoký a s čím se poměřujete?

Hlavním měřítkem úspěchu portfoliomanažera fondu je srovnání výkonnosti fondu s benchmarkem. Benchmarkem fondu je 3M Pribid, tříměsíční výnos na mezibankovním trhu. Při pohledu do historie lze konstatovat, že se nám výkonnost benchmarku daří překonávat.

Fondy peněžního trhu v posledním roce bojují s velkou konkurencí v podobě spořicích účtů. Jak to vnímáte vy?

Není tajemstvím, že různé formy spořicích účtů z fondů peněžního trhu odčerpaly část peněz, protože nabídka relativně vysokého výnosu ze strany bank a kampeliček společně se státním pojištěním vkladů zaujala řadu lidí. Navíc banky v době finanční krize potřebovaly navýšit podíl vkladů, což se jim těmito produkty podařilo.

Kde mají mít podle Tomáše Lipového  zainvestovány peníze  "Husákovy dětí"?


 

Právě se děje

před 42 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy