Majitel Novy není superstar. Hlásí ztrátu 378 milionů

Zdeněk John
27. 10. 2009 8:21
Tržby společnosti ročně klesly o 33 procent.
Foto: Repro Aktuálně.cz

Praha - Kdyby existovala soutěž Superstar i pro firmy, pak by majitelka televize Nova, americká firma CME, skončila za letošní rok v hvězdné pěchotě, kategorii, do níž padají největší propadlíci.

Superstar zvedá v posledních týdnech sledovanost Novy, ale investoři, kteří vlastní akcie CME, mají úplně jiné starosti.

Jejich společnost zveřejnila výsledky za třetí čtvrtletí roku, ve kterém prohloubila čistou ztrátu meziročně o 11 procent na 21,6 milionu dolarů, tedy bezmála 378 milionů korun.

Ukazuje se, že varování generálního ředitele CME Adriana Sarbu, že firma je se svými výsledky na dně a oživení na trhu s reklamou je daleko, nebylo plané.

CME není v potížích jen vlastní vinou. Prožívá drsný pád na reklamním trhu, který před dvěma roky nepředpokládal vůbec nikdo. Mediální společnost, s jejímiž akciemi se například obchoduje na burze v New Yorku či v Praze, zaznamenává těžké ztráty už od počátku roku. V prvním čtvrtletí prodělávala 900 milionů korun, tržby klesly o třetinu. Od té doby se situace nezlepšila, spíš naopak.

Nova i další společnosti patřící do rodiny CME teď bojují na dvou frontách. První: peněz v reklamě ubylo kvůli světové ekonomické krizi jako mávnutím kouzelného proutku. Druhá: možností, kde inzerovat, neustále přibývá, a dřívější "monopol na nejviditelnější reklamu", na který se televize mohly spolehnout, padl.

Ukazují to poslední údaje společnosti TNS Media Intelligence, která monitoruje reklamní trh. Podle nich v posledních měsících stoupá podíl reklamy, kterou zadavatelé umísťují přímo do nákupních center nebo do jejich blízkosti. Konkurencí pro televize jsou další média - z nich hlavně internet. Proto se také Nova před několika měsíci rozhodla do této oblasti investovat. A také proto se rozhodla inzerci nabízet přímo, bez mediálních agentur jako zprostředkovatelů.

Akcie na horské dráze

Propad na reklamním trhu by podle experta společnosti OMD Víta Smékala měl pokračovat i v příštím roce. V Česku totiž zatím nejsou patrné známky oživení ekonomiky.

S tím ředitel CME Sarbu nesouhlasí. "Výdaje do reklamy klesly o 30 procent oproti roku 2008. Jsme přesvědčeni, že trhy dosáhly dna," uvedl v komentáři k dnešnímu zveřejnění výsledků firmy.

O příjmech Novy z reklamy se více rozhoduje mimo území Česka. Aby se reklamní trh mohl znovu vrátit k růstu, musely by nejprve oživit trhy zemí, ze kterých pocházejí nebo kde mají většinu svých aktivit zahraniční společnosti, jež jsou velkými inzerenty na českém trhu. Takové oživení podle OMD nastane až v roce 2011.

Všechna tato varování, podpořená nedávnými výroky ředitele společnosti Sarbua, dělají hotové divy s akciemi CME. Zatímco v roce 2007 je bylo možná koupit za cenu 2200 korun za kus, v březnu stály pouhých 130 korun.

A ve chvíli, kdy k radosti investorů raketově vystoupaly k 630 korunám v září letošního roku (start rakety zařídil především vstup jednoho ze světových lídrů v mediálním a zábavním průmyslu, americké společnosti Time Warner, která letos v březnu koupila třetinový podíl v CME), přišel druhý zlom. CME varovala, že bude mít i nadále mnohem horší výsledky, než se čeká.

Role televize Nova v příběhu CME je klíčová. Firmě přináší nejvíc peněz a její pozice v Česku je silná nejen ekonomicky. "Uspěli jsme v lobbování vlády, aby zastavila reklamu ve veřejnoprávní televizi," popsal Sarbu vliv Novy, když před pár dny investory seznamoval s letošními výsledky CME.

 

Právě se děje

před 20 minutami

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy