Magnát Babiš má chuť nakupovat. Impérium poroste

Táňa Králová, Euro.cz
20. 10. 2010 19:00
Živitel národa dál vykrmuje své impérium a chce víc ohlídat zahraniční konkurenci
Andrej Babiš, generální ředitel a předseda představenstva firmy Agrofert
Andrej Babiš, generální ředitel a předseda představenstva firmy Agrofert | Foto: Agrofert

Kdyby všechny ženy nakupovaly potraviny jako manželka Andreje Babiše, nemusel by stát dávat stamiliony korun na propagaci českých výrobků. Tuzemští zemědělci i potravináři by měli vystaráno a tolik by se jim nezajídala zahraniční konkurence.

"Když najdu doma v lednici kuře nebo šunku, které nejsou z naší výroby, samozřejmě se zlobím. Ale už jsem ženu naučil, že kupuje naše značky," pochvaluje si Babiš.

A pracuje na tom, aby nákupy v průhonické Bille své manželce ještě zjednodušil. Jak? Nenasytný Agrofert spolkne další konkurenční potravináře, a tím obohatí své portfolio o známé české značky. Přestože letošní výsledky Babišových pekáren, mlýnů a porážek drůbeže jsou podstatně horší než loňské, chuť na další akvizice majitele impéria neopouští. "Výsledky potravinářských firem k nákupům zrovna nemotivují. Je to sázka na budoucnost," vysvětluje.

Námluvy s pekárenskou jedničkou

"Možná do Vánoc něco koupíme," naznačuje Babiš. Že by konečně dosáhl na pekárenskou jedničku United Bakeries? "Nechci to komentovat. Nevím, uvidíme," vyhýbavě odpověděl týdeníku EURO.

Pekárny bratří Paříků jsou na prodej už delší dobu, zájemců se ale objevilo víc. Vážný zájem Babiše, který je se svým Penamem dvojkou na trhu, je všeobecně známý. Zdroj s dobrými informacemi z oblasti akvizic tvrdí, že Babiš se už s majiteli United Bakeries dohodl a teď se dolaďují podmínky. Zpráva se šíří ze Slovenska, kde obě pekárenské společnosti rovněž působí. Je ale už pravidlem, že majitel Agrofertu do poslední chvíle popírá, že něco kupuje.

Infobox

Původní znění článku najdete ZDE

Ani druhá strana obchod nepotvrzuje. "O prodeji nic nevím. Jako výkonný ředitel a patnáctiletý spolupracovník pánů Paříků bych měl o odkoupení vědět," reagoval Jedlička za United Bakeries soustřeďující pekárny Delta a Odkolek. Pomalu každý druhý měsíc prý slyší, že je společnost prodaná. "Až se tak stane, akcionáři o tom budou informovat," uvedl Jedlička.

Zprávu o odkoupení United Bakeries může živit přímo majitel Agrofertu, nevylučuje zdroj z mlýnsko-pekárenského trhu. "Běhají všelijaké dezinformace," komentuje spekulaci Babiš. Dobře ví, že i fáma někdy pomůže. Díky ní se dostal ke společnosti Agrotec Hustopeče obchodující se zemědělskou technikou. "Volal mi její majitel, prý slyšel, že chci Agrotec koupit. Ani jsem nevěděl, o koho jde. Pak jsme se sešli a firmu jsem koupil," přikládá Babiš starší historku.

Animalco a komplimenty

Agropotravinářský lídr má možná blízko k tomu, aby si podmanil i obchod s masem. Na prodej je totiž společnost Animalco, největší tuzemský obchodník s masem a živými zvířaty. „Jednáme, transakce pokračuje. Jasno by mělo být do konce roku. Do té doby nebudeme nic sdělovat," uvedl ředitel a nejvýznamnější akcionář firmy Animalco Radko Jung. Odmítá prozradit, zda k dalšímu růstu společnosti má pomoci tuzemský či zahraniční investor.

"Agrofert jako velká firma je jistě logický partner, se kterým bychom mohli jednat. Pokud by šlo o tuzemského partnera, byl by favoritem," neurčitě říká Jung. A co Babiš? "Je to jistě atraktivní firma z hlediska lidí, kteří v tomto byznysu pracují. Podobně jako já prošli podnikem zahraničního obchodu, jsou jazykově vybavení, mají světový přehled a takové lidi ve skupině nemáme," vysekl poklonu, která může něco napovídat.

Majitele Agrofertu nepřechází chuť ani na další masokombináty. Před dvěma lety se přitom chtěl zbavit svých prodělečných Kosteleckých uzenin a Masa Planá. Jednání s Pentou ale ztroskotala na ceně. Babišova masná divize se naopak rozrostla o masozávody Kmotr Kroměříž a Krahulík. Obě značky, které Babiš koupil od skupiny J & T, nesly v uplynulých letech zisk. "Masokombináty od J & T běží v pohodě a pomáhají nám v řízení Kosteleckých uzenin," chválí si byznysmen letošní masné nákupy. Nemusí být poslední. Dle informací týdeníku EURO Agrofert stojí o plzeňský masokombinát Schneider stejně jako Penta, které Babiš vyfoukl kroměřížského Kmotra a Krahulíka. 

 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy