Luxusní auta se neprodávají, na dračku ale jde Dacia

Ekonomika Ekonomika
16. 4. 2009 11:26
Počet registrací v březnu meziročně klesl o devět procent
Foto: Renault

Paříž - Prodej aut v Evropě stále klesá, ale již pomaleji. Za první čtvrtletí se snížil o 17, 2 procenta, březnový pokles už ale tak prudký nebyl - počet registrací automobilů meziročně klesl o devět procent.

Vyplývá to z dat Asociace evropských výrobců automobilů.

V západní Evropě klesl minulý měsíc prodej o osm procent na celkem 1,43 milionů vozů. Výsledek byl záporný i přesto, že Německo - největší trh v regionu - zaznamenalo téměř 40procentní nárůst. Postaralo se o to hlavně zavedení šrotovného.

Šrotovné pomohlo zvednout prodej také ve Francii, a to o osm procent. Nárůst zaznamenala i Itálie, i když jen o dvě desetiny procenta. Naopak Španělsko se potýká s propadem 38,7 procenta.

Nejlépe se v Evropě prodávaly vozy Volkswagen. Automobilka i tak zaznamenala v prvním čtvrtletí pokles prodeje přes devět procent na zhruba 700 tisíc vozů. Dařilo se i Dacii, která v březnu prodala o 80 procent aut více než před rokem.

O necelou čtvrtinu si pak polepšila mladoboleslavská Škoda Auto.

V Česku se prodej aut v březnu oživil .Zatímco ještě v lednu se prodeje propadaly o dvanáct procent, ve třetím letošním měsíci lidé koupili o jedno procento vozů více než před rokem. Souvisí to s tím, že dealeři šli s cenami výrazně dolů. Další zlevňování se ale nečeká, prodejci už naopak avizovali, že auta budou mírně dražší.

Škoda si v tuzemsku udržela pozici nejprodávanější značky. Obhájila ji s číslem 8 512 prodaných vozů, což je 27 procent z celkového podílu na českém trhu. Následují značky Ford (9,5 procenta), Renault, Hyundai a  Volkswagen.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy