Letecká doprava zažije boom. Díky cestujícím z Číny

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
14. 2. 2011 9:53
Důsledky recese jsou však stále ještě citelné
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Singapur - Během následujících tří let má počet cestujících ve světové letecké dopravě dosáhnout 3,3 miliardy osob. Informovalo o tom Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Předpokládaný počet je téměř o třetinu vyšší než kolik vykázaly statistiky za rok 2009.

Důvodem je stále sílící oživení z prudkého útlumu v roce 2009. Aerolinky vydělají také rostoucím počtu cestujících z nových velkých ekonomik, jako je například Čína.

Recese sice doznívá, ale ještě je cítit

Sdružení nicméně upozornilo, že důsledky světové krize se ještě v některých částech letecké přepravy projevují."Stín světové ekonomické recese zřejmě nad některými částmi tohoto odvětví ještě po určitý čas zůstane," uvedl generální ředitel IATA Giovanni Bisignani.

Sdružení v prosinci zvýšilo odhad zisku celého leteckého sektoru pro letošní rok na 9,1 miliardy dolarů (přes 160 miliard Kč) z původně předpokládaných 5,3 miliardy dolarů. Loni sektor podle odhadů vydělal 15,1 miliardy dolarů po ztrátě 9,9 miliardy v roce 2009.

 

Právě se děje

před 15 minutami

EU chce dohodu s Británií, čas se krátí, řekla šéfka Evropské komise

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem. Europoslancům to ve středu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny.

Británie opustila po 47 letech evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy