Lesy ČR zrušily tendr za 16 miliard. Kvůli politikům

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
17. 5. 2010 15:20
Diskutované výběrové řízení vyhlásí státní podnik znovu po volbách, až jeho kritika nebude součástí předvolební kampaně.
Tendr kritizovala řada organizací. Když se do něj pustili i politici, Lesy ČR jej zrušily.
Tendr kritizovala řada organizací. Když se do něj pustili i politici, Lesy ČR jej zrušily. | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Tak dlouho se společnost Lesy České republiky bránila výtkám ohledně zakázky za 16 miliard korun, až výběrové řízení sama zrušila. Tendr pozastavil jen pár dní po jeho vypsání Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a od té doby na něj pršela kritika ze všech stran.

Konečným argumentem pro jeho zrušení byla podle vedení Lesů politizace celé záležitosti. Nové výběrové řízení na lesnické práce a prodej dřeva hodlá státní podnik vypsat až po volbách.

"Tendry se staly předmětem silného politického lobby a součástí předvolebního boje jednotlivých politických stran," řekl ČTK mluvčí největšího správce lesních ploch v Česku Zbyněk Boublík. Podle něj budou v novém tendru zohledněny i připomínky Antimonopolního úřadu, podnik o nich chce ale ještě jednat.

Tendr kritizovali především menší lesnické podniky s tím, že jeho podmínky může splnit pouze několik největších firem. Mezi první kritiky patřili i Zelení. Později se přidali lidovci a také sociální demokraté.

Lesy České republiky už po pozastavení tendru upozornily, že prodleva může zkomplikovat zajištění těžby dřeva na začátku příštího roku, od kdy měly nové smlouvy s dodavateli začít platit. Teď už s opožděním počítá na sto procent a bude jej muset řešit.

"Pro případné překlenovací období do skončení nového zadávacího řízení podnik využije zákonem umožněné varianty. Jednou z možností je vybrání dodavatelů prostřednictví takzvaného jednacího řízení bez uveřejnění," uvedl Boublík.

Výběrové řízení se týká prací na 1,2 milionu hektarů lesních ploch v letech 2011 až 2020. Jedná se o 90 procent veškeré plochy spravované Lesy ČR. Zrušení tendru už vzalo na vědomí i ministerstvo zemědělství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy