Krize luxusní auta netrápí. Porsche i BMW jdou na odbyt

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 8. 2009 11:25
Prodeje exkluzivních značek rostou bez ohledu na krizi
Značka Lamborghini si v Česku na pokles zájmu stěžovat nemůže.
Značka Lamborghini si v Česku na pokles zájmu stěžovat nemůže. | Foto: Veronika Skálová

Brno - Pokles zájmu způsobený krizí? Něco takového na statistikách prodeje značek, které jsou symbolem luxusu nebo alespoň materiálního dostatku, patrné rozhodně není. Zatímco většina značek pociťuje letos úbytek zájmu, prodejci vozů jako BMW, Audi, ale i Lamborghini nebo Porsche si připisují v porovnání s loňským rokem jednoznačně plusové hodnoty.

"Právě to dokazuje, že krize je hodně o myšlení lidí, že je převážně v jejich hlavách. Ti, kdo peněz tolik nemají, budou šetřit. A nové auto si nejspíš odpustí. Ale majetní lidé peníze stále mají, což je vidět na prodejích drahých značek. Možná přejdou v rámci značky na skromnější model. Ale na statistikách by se změna projevila až v případě, kdy si místo BMW koupí levnější vůz," konstatoval analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

A údaje Svazu dovozců automobilů to potvrzují. Vozů značky Audi registrovali majitelé od začátku roku o třetinu víc než před rokem, kdy hospodářská krize byla pojmem ze třicátých let minulého století. Nových BMW jezdí po České republice o 275 víc než vloni, což představuje nárůst 28 procent.

Registrují se vozy koupené loni

Srovnatelný nebo větší zájem sledují i prodejci exkluzivnějších značek, kterých se ročně prodá jen pár desítek kusů - Porsche, Ferrari, Lamborghini i Maserati.

Jak se letos prodávají?

Aston Martin, 7 ks, -13%

Audi 1724 ks, +33%

Bentley 9 ks, - 50%

BMW 1255 ks, + 28%

Ferarri 26 ks, +18%

Jaguar 83 ks, - 13%

Lamborghini 7 ks, +40%

Maserati 22 ks, +4%

Mercedes-Benz 1452 ks, +13%

Porsche 111 ks, +30%

"U značky Ferrari je to způsobeno několika faktory. Prvním z nich je fakt, že čekací doba na objednaný model je od 12 do 18 měsíců. Tyto vozy se nevyrábí na sklad a noví majitelé si na ně tedy musí počkat. V současné době tedy plníme kontrakty podepsané loni. I to podporuje exkluzivitu značky," vysvětlil Jiří Rozkošný, marketingový ředitel společnosti Scuderia Praha, která značky Ferrari a Maserati prodává.

Součástí marketingu je u Ferrari také omezený počet kusů, který každý rok na trh dodá. I když poptávka postupem času stoupá, do České republiky se letos doveze přibližně stejný počet aut se vzpínajícím se koněm na kapotě jako vloni.

Šetří se na modelu, i výbava je skromnější

Ale i ti, kdo podepisují smlouvy na auta za miliony, skloňují slovo krize, i když v jiných souvislostech než většina populace.

"To, že se nacházíme v těžkém ekonomickém období, je nepochybně znát na přístupu našich klientů ke koupi vozu. Zákazníci více uvažují, jaký model si u naší společnosti zakoupí, například zda se spokojí s koupí Cayenne GTS místo Cayenne Turbo. Také zvažují výši investice do příplatkové výbavy jednotlivých vozů," poznamenal Richard Vegera, vedoucí prodeje značky Porsche v Porsche centrum Praha.

Prodejci navíc upozorňují, že zájemci o exkluzivní modely se většinou ke koupi vysněného vozu nerozhodují ze dne na den. I to je důvod, proč takřka nikdo neruší naplánovaný prodej na poslední chvíli.

"Zákazníci Porsche jsou velice konzervativní a ve velké míře mají nákup nového vozu promyšlen již dlouho dopředu, s ohledem na všechny aspekty spojené s jejich činností a ekonomickou situací. Pouze několik málo našich zákazníků termín nákupu nového vozu posunulo na pozdější období," dodal Vegera.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly Dny NATO, v okolí se tvoří kolony

Společným seskokem českých a polských parašutistů s vlajkami v sobotu na letišti v Mošnově na Novojičínsku začaly dvoudenní Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR. Po oba dny je v osmihodinovém programu připraveno mnoho dynamických ukázek na zemi i ve vzduchu. Kromě toho mohou lidé vidět na zemi řadu atraktivních strojů, mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II nebo bezpilotní letoun MQ-9 Reaper.

V okolí letiště se i letos tvoří kolony aut, vzhledem k omezené kapacitě akce ale nejsou tak dlouhé jako v jiných letech. Operátor speciální policejní linky Michal Tichý řekl ČTK, že kolony ze všech stran dosahují maximálně tří kilometrů.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představují armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí. Speciální partnerskou zemí je letos Švédsko.

Vstup na dvoudenní akci, která se koná nedaleko Ostravy, je zdarma. V minulosti ji navštěvovalo i přes 200 tisíc lidí, mnoho i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. Loni musely být Dny NATO kvůli koronavirové pandemii bez diváků v místě akce, lidé mohli program sledovat v televizi a na internetu. Letos je počet diváků omezený maximálně na 40 tisíc každý den.

Kvůli kontrole počtu lidí si letos návštěvníci poprvé museli předem pořídit vstupenky. Jsou sice nadále zdarma, ale lidé zaplatili 15 korun jako servisní poplatek. Musí rovněž mít potvrzení o bezinfekčnosti, tedy očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Autobus srazil v Ratiboři na Vsetínsku chodce, muž střet nepřežil

Linkový autobus srazil v pátek večer v Ratiboři na Vsetínsku chodce. Sedmačtyřicetiletý muž střet nepřežil. Okolnosti nehody zjišťují kriminalisté a dopravní policisté, sdělila dnes policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Tragická nehoda se stala po 18:00. "Zemřel při ní sedmačtyřicetiletý muž. Ten z prozatím přesně nezjištěných příčin vstoupil bezprostředně do jízdní dráhy linkového autobusu, který jel ve směru od Hošťálkové. Třicetiletý řidič autobusu, i přes veškerou snahu, již nedokázal střetu zabránit," uvedla mluvčí.

Chodec podle ní při nehodě utrpěl závažná zranění. "Na místo jako první dorazili policisté z Jablůnky, kteří společně se svědky události prováděli do příjezdu záchranářů resuscitaci. Muž bohužel svým zraněním na místě podlehl. U řidiče autobusu jsme provedli dechovou zkoušku na alkohol. Byla negativní," uvedla Kyšnerová.

Přesné okolnosti tragické nehody podle ní nadále zjišťují vsetínští kriminalisté společně s dopravními policisty. "Po dobu vyšetřování nehody byl provoz na komunikaci částečně omezen a doprava byla řízena kyvadlově," doplnila mluvčí.

Podle dostupných údajů je chodec dvacátou obětí letošních dopravních nehod ve Zlínském kraji. Za loňský rok zemřelo na silnicích v regionu při nehodách 23 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy