Konec šrotovného udusil poptávku po nových autech

ČTK ČTK
15. 7. 2011 11:16
Automobilky hledají odbyt na rozvíjejících se trzích, prodej v Unii klesl o 2 procenta
Šorotvné sice poptávku po autech v Evropě povzbudilo, ale po jeho skončení uvadá. Ilustrační foto.
Šorotvné sice poptávku po autech v Evropě povzbudilo, ale po jeho skončení uvadá. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brusel - Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v prvním pololetí meziročně snížil o dvě procenta na 7,12 milionu vozů.

Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Dodalo, že v samotném červnu se prodej propadl o osm procent na 1,23 milionu vozů.

Pokles v červnu podle sdružení vykázaly všechny velké automobilové trhy EU. V Německu se prodej snížil pouze o 0,3 procenta, ve Španělsku se však propadl téměř o třetinu.

Poptávka po automobilech v Evropě se dostala pod tlak kvůli ukončování programů šrotovného. Evropští spotřebitelé navíc odkládají větší nákupy kvůli vládním úsporným opatřením a nejistotě ohledně vývoje ekonomiky. Evropské automobilky se proto soustřeďují na rozvíjející se trhy, jako jsou Čína, Indie, Brazílie a Rusko, napsala agentura Reuters.

Prodej největší evropské automobilky Volkswagen se v prvním pololetí v EU meziročně zvýšil téměř o šest procent na 1,6 milionu vozů. Prodej její české divize Škoda Auto stoupl o více než sedm procent na zhruba čtvrt milionu vozů, napsala ACEA.

Výzkumná společnost J.D. Power and Associates před časem předpověděla, že prodej aut Evropě v celém letošním roce mírně klesne na 18,1 milionu vozů. V západní Evropě čeká J.D. Power propad o dvě procenta na 14,2 milionu aut, zatímco ve východní Evropě počítá s nárůstem o čtyři procenta na 3,9 milionu vozů.

Svaz dovozců automobilů již minulý týden uvedl, že v České republice se prodej nových osobních automobilů v prvním pololetí snížil o 0,8 procenta na 88 284 vozů. V samotném červnu se prodej propadl o téměř 13 procent.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy