Kolik stojí volby? Loni přes půl miliardy korun

ČTK ČTK
11. 5. 2013 10:20
Nejvíc peněz, 494 milionů, si loni vyžádaly krajské volby
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Výdaje na volby, které se loni v Česku uskutečnily, si vyžádaly ze státního rozpočtu 575 milionů korun.

Občané loni volili do jedné třetiny Senátu, do krajských zastupitelstev a také v nových, dodatečných i opakovaných volbách do některých obecních zastupitelstev.

Nejvíc peněz, 494 milionů, si loni vyžádaly krajské volby. Senátní volby stály 81 milionů. Vyplývá to z údajů v návrhu státního závěrečného účtu za loňský rok.

Na zpracování výsledků voleb vynaložil Český statistický úřad téměř 85 milionů korun. Zhruba stejnou částku muselo zaplatit ministerstvo vnitra, a to hlavně na tisk a distribuci volebních lístků, ale i na telekomunikační služby, platy policistů a sekretariátu Státní volební komise. Další peníze muselo vynaložit ministerstvo zahraničí nebo ministerstvo obrany, a to na volby ve vojenských újezdech.

Na přípravu prezidentské volby, která se uskutečnila letos, obdržel Český statistický úřad již loni deset milionů korun.

Letos občané volili začátkem roku hlavu státu. Státní rozpočet pro tento rok počítá s výdaji na volby a na příspěvky politickým stranám s celkovou částkou 1,2 miliardy korun.

Na prezidentské volby bylo pro letošek vyčleněno 600 milionů korun, na volby celkem asi 711 milionů.

 

Právě se děje

Další zprávy