Kolik stojí Apetito? 270 milionů korun za dva roky

Tomáš Fránek
24. 7. 2011 15:00
Nejvyšší soud znovu otevřel část sporu o nejznámější český sýr

Brno - Tavený sýr z dob komunistického Československa Apetito stále vyvolává ostré soudní spory.

A to přesto, že po dlouhých šesti letech soudních tahanic už sýr s názvem Apetito vyrábí v Česku jenom jedna firma - TPK Hodonín. Firmě patřící francouzskému koncernu Bongrain ale to, že konkurenční firma Bel Sýry už několik let svoje Apetitto nevyrábí nestačí, chce vysoudit i stamilionové odškodnění.

O dokumenty, které mají dokázat, jakou škodu vlastně výroba konkurenčního sýra způsobila, se obě firmy soudí a spor doputoval až k Nejvyššímu soudu.

Podle soudního spisu společnost TPK vyčíslila škodu, kterou jí výroba konkurenčního Apettita ve společnosti Bel způsobila, na 270 milionů korun za dva roky. A jako důkaz soudu chtěla přeložit účetní dokumenty svojí konkurence, ze kterých by vyplývalo kolik sýrů vlastně na trh společnost Bel dodala.

U Vrchního soudu v Olomouci loni neuspěla. Olomoučtí soudci totiž rozhodli, že na dokumenty nemá nárok, v minulosti totiž zákon vydání takových důkazů v boji o značku neumožňoval.

Společnost TPK se proto obrátila na Nejvyšší soud. Firma se totiž cítila poškozena, verdikt byl vydán bez jednání, společnost nemohla předložit všechny dokumenty, které byly v její prospěch. Podle zástupců společnosti TPK má každá firma bránit se proti zneužívání výrobků konkurencí. "Za takové doklady je možné považovat výrobky a služby," uvedli zástupci firmy TPK.

Nejvyšší soud sice potvrdil, že firma nemůže dokumenty vymáhat zpětně za dobu, kdy neexistoval zákon umožňující takový postup, ale měla nárok na to bránit se u soudu a předložit dokumenty ve svůj prospěch. Proto Nejvyšší soud nařídil nové projednání celého případu.

Spor trvá přes deset let

Spor o Apetito je nejdelším tuzemským sporem o konkrétní výrobek.

Do hodonínského závodu někdejšího podniku Lacrum, který nyní vlastní firma TPK, byla výroba sýru Apetito rozšířena dva roky po svém zavedení v roce 1974. Právě TPK v roce 1993 podala přihlášku ochranné známky Apetito a závod v Hodoníně pár měsíců poté zprivatizovala.

V Želetavě a Hodoníně pokračovala souběžná výroba sýru Apetito i po roce 1994, kdy byly oba závody privatizovány dvěma různými subjekty. Hodonínský závod odkoupila TPK, závod v Želetavě získala společnost Ramax, jejímž nástupcem se stala Želetavská sýrárna, jíž před 10 lety koupila francouzská Fromageries Bel.

Po zahájení soudních sporů o značku Apetito respektivě Apetitto, jíž začali používat v Želetavě, soud po pětiletém rokování zakázal v roce 2005 želetavské sýrárně používat i název Apetitto. Ta přešla na značku Smetanito s dovětkem, že se jedná o nástupce Apetitta.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy