Kolik stojí Apetito? 270 milionů korun za dva roky

Tomáš Fránek
24. 7. 2011 15:00
Nejvyšší soud znovu otevřel část sporu o nejznámější český sýr

Brno - Tavený sýr z dob komunistického Československa Apetito stále vyvolává ostré soudní spory.

A to přesto, že po dlouhých šesti letech soudních tahanic už sýr s názvem Apetito vyrábí v Česku jenom jedna firma - TPK Hodonín. Firmě patřící francouzskému koncernu Bongrain ale to, že konkurenční firma Bel Sýry už několik let svoje Apetitto nevyrábí nestačí, chce vysoudit i stamilionové odškodnění.

O dokumenty, které mají dokázat, jakou škodu vlastně výroba konkurenčního sýra způsobila, se obě firmy soudí a spor doputoval až k Nejvyššímu soudu.

Podle soudního spisu společnost TPK vyčíslila škodu, kterou jí výroba konkurenčního Apettita ve společnosti Bel způsobila, na 270 milionů korun za dva roky. A jako důkaz soudu chtěla přeložit účetní dokumenty svojí konkurence, ze kterých by vyplývalo kolik sýrů vlastně na trh společnost Bel dodala.

U Vrchního soudu v Olomouci loni neuspěla. Olomoučtí soudci totiž rozhodli, že na dokumenty nemá nárok, v minulosti totiž zákon vydání takových důkazů v boji o značku neumožňoval.

Společnost TPK se proto obrátila na Nejvyšší soud. Firma se totiž cítila poškozena, verdikt byl vydán bez jednání, společnost nemohla předložit všechny dokumenty, které byly v její prospěch. Podle zástupců společnosti TPK má každá firma bránit se proti zneužívání výrobků konkurencí. "Za takové doklady je možné považovat výrobky a služby," uvedli zástupci firmy TPK.

Nejvyšší soud sice potvrdil, že firma nemůže dokumenty vymáhat zpětně za dobu, kdy neexistoval zákon umožňující takový postup, ale měla nárok na to bránit se u soudu a předložit dokumenty ve svůj prospěch. Proto Nejvyšší soud nařídil nové projednání celého případu.

Spor trvá přes deset let

Spor o Apetito je nejdelším tuzemským sporem o konkrétní výrobek.

Do hodonínského závodu někdejšího podniku Lacrum, který nyní vlastní firma TPK, byla výroba sýru Apetito rozšířena dva roky po svém zavedení v roce 1974. Právě TPK v roce 1993 podala přihlášku ochranné známky Apetito a závod v Hodoníně pár měsíců poté zprivatizovala.

V Želetavě a Hodoníně pokračovala souběžná výroba sýru Apetito i po roce 1994, kdy byly oba závody privatizovány dvěma různými subjekty. Hodonínský závod odkoupila TPK, závod v Želetavě získala společnost Ramax, jejímž nástupcem se stala Želetavská sýrárna, jíž před 10 lety koupila francouzská Fromageries Bel.

Po zahájení soudních sporů o značku Apetito respektivě Apetitto, jíž začali používat v Želetavě, soud po pětiletém rokování zakázal v roce 2005 želetavské sýrárně používat i název Apetitto. Ta přešla na značku Smetanito s dovětkem, že se jedná o nástupce Apetitta.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

před 52 minutami

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha, Štingl už ho nechce

Ministerstvo kultury převezme Památník ticha v pražských Bubnech, který připomíná transporty českých Židů do Terezína za druhé světové války. Na Twitteru to oznámil ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek. O konkrétní formě převzetí bude teprve jednat se zakladatelem Pavlem Štinglem. Dle dokumentaristy, jenž s myšlenkou přebudovat nepoužívané nádraží na památník před lety přišel, stát a město k věci přistupují nesystémově. V rozhovoru pro Deník N tento týden Štingl řekl, že pokud stát nebo město památník do 27. ledna nepřevezmou, s jeho provozováním skončí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Paříži podle odborů demonstrovaly proti penzijní reformě statisíce lidí, podle úřadů jen desetitisíce

V Paříži i dalších velkých francouzských městech dnes statisíce lidí demonstrovaly proti kontroverzní penzijní reformě prezidenta Emmanuela Macrona. Odborové svazy protesty svolaly při příležitosti projednávání reformy ve francouzské vládě. Ta dnes zákony spojené s reformou schválila a norma tak zamíří do parlamentu, informovala agentura AFP.

Podle odborové organizace CGT se v celé Francii sešlo 1,3 milionu lidí, přičemž jen v Paříži jich bylo přes 350 000. Francouzské ministerstvo vnitra uvádí výrazně odlišná čísla. Podle úřadů se po celé zemi sešlo 249 000 lidí, z toho v hlavním městě 31 000. Dnešní demonstrace tedy byla početnější než poslední protesty ze 16. ledna. Účastníků však bylo znatelně méně, než na začátku protestního hnutí 5. a 17. prosince, poznamenala AFP.

Další zprávy