Kofola má značku Vinea, konkurence se ještě nevzdala

Tomáš Fránek
20. 2. 2008 14:50
Vinea byla prvním hroznovým nealko nápojem v ČSSR
Foto: Kofola

Rajecká Lesná - Společnost Kofola dál posiluje svoje postavení na trhu. Dnes oznámila, že koupila ochrannou známku Vinea patřící známému hroznovému nealkoholickému nápoji.

Krnovská Kofola známku získala od slovenské společnosti Vitis Pezinok patřící slovenskému miliardáři Zoroslavu Kollárovi.

Žádaná značka

Vinea přitom patří podle průzkumu mezi 250 tuzemskými manažery společně se značkami Tatra, Jawa, Botas nebo Pedro mezi ty značky, které chtějí vidět na trhu. Označována dokonce bývá za jednu z nejznámějších značek na Slovensku.

"Na základě našich poznatků o trhu nealko nápojů vidíme ve značce Vinea značný potenciál, a proto jsme se rozhodli projevit o ni zájem," uvedl Marián Šefčovič, generální ředitel slovenské Kofoly.

Podle agentury TASR plánuje Kofola s Vineou výraznou expanzi do středoevropských zemí.

"Po 32 letech existence byla v roce 2006 ochranná známka Vinea představena masivní mediální kampaní. Dnes se dá říci, že produkt Vinea má na trhu hroznových nealkoholických nápojů dominantní postavení," řekl Dušan Hecht, generální ředitel společnosti Vitis Pezinok.

Jednotlivé produkty značky Vinea se budou během přechodného období vyrábět v závodě společnosti Vitis Pezinok. Postupně se bude jejich výroba přesouvat do závodu Kofoly v Rajecké Lesné, kde se bude vyrábět společně s dosavadními produkty.

Vymysleli ji vinaři

Vinársky závod v Pezinku začal v roce 1974 vyrábět nápoj, který se dodnes prodává pod názvem Vinea. Originální nápoj na bázi hroznového moštu namíchal tým výzkumníků v Komplexním výzkumném ústavu vinařském a vinohradnickém.

O značku Vinea se slovenské firmy vyrábějící nealko nápoje soudily. Loni slovenský Nejvyšší soud rozhodl, že Vinea se může vyrábět jenom v Pezinku. Firma Víno Nitra s tím ale nesouhlasí, stále požaduje, aby soud rozhodl, že značka Vinea zanikla v roce 1991.

Kofola už ve svém portfoliu jeden hroznový nápoj má - Top Topic.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy