Kapesní průvodce krizí aneb co letos čeká Čechy a svět

Martin Novák Martin Novák
1. 1. 2009 0:30
Rok 2009 bude rokem hledání cesty z hospodářských problémů. Téměř všude
Foto: Reuters

Praha - Rok 2009 bude především rokem globální finanční krize. Asi těžko se bude hledat kout planety, který by nezasáhla a neovlivnila.

Zde vám nabízíme stručně v bodech, co se od krize letos očekává a jak na koho dopadne.

Růst české ekonomiky bude nižší než v uplynulých letech. Ministr financí Miroslav Kalousek ale doufá, že stále poroste o dvě procenta. Jiní experti jsou opatrnější a prorokují velmi malý nebo téměř žádný růst.

V České republice se očekává nárůst nezaměstnanosti, a to v řádu desetitisíců lidí. Podle Miroslava Kalouska stoupne nezaměstnanost o jedno procento a ministr také připouští, že se zastaví či přinejmenším zpomalí růst mezd.

Rusko čeká podle předpovědí těžký rok. Na snímku ocelárna v Novokuzněcku.
Rusko čeká podle předpovědí těžký rok. Na snímku ocelárna v Novokuzněcku. | Foto: Reuters

I přes krizi najdou Češi na výplatních páskách od ledna více peněz. Sociální pojištění se sníží o jeden a půl procentního bodu - z 8 na 6,5 procenta hrubého platu.

Mezinárodní organizace práce (ILO) předpokládá, že na celém světě připraví letos krize o práci na dvacet milionů lidí.

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že rok 2009 bude globálně z hlediska ekonomického růstu nejslabším od konce druhé světové války a většinu hospodářsky vyspělých zemí čeká recese.

Úvěrová pojišťovna Rulet Hermes předpokládá, že tomto roce zkrachuje v Evropě více než 200 tisíc firem. Amerika a Asie na tom podle pojišťovny nebudou o mnoho lépe.

Letecké společnosti ve světě musí pro příští rok počítat s celkovou ztrátou ve výši zhruba 2,5 miliardy dolarů. Předpokládá to Mezinárodní svaz letecké dopravy (IATA).

Odborný Časopis Forbes předpovídá, že mezinárodní obchod zaznamená pokles kvůli snížení poptávky poprvé od roku 1982.

Toyota, donedávna pokládána za výrobce nejspolehlivějších aut na světě, dostává v poslední době ránu za ranou.
Toyota, donedávna pokládána za výrobce nejspolehlivějších aut na světě, dostává v poslední době ránu za ranou. | Foto: Reuters

Nezaměstnanost v USA se dostane na nejvyšší úroveň od roku 1982. Překoná sedmiprocentní hranici.

Britská ekonomika se propadne o 2,9 procent, což bude nejhorší výsledek země od roku 1946.

Německé banky Deutsche Bank a Commerzbank ve svých analýzách shodně očekávají propad německé ekonomiky v roce 2009 o jedno procento. Půjde o nejhorší výsledek od konce druhé světové války.

Prudký hospodářský růst Číny se zbrzdí. Bude činit podle odhadu MMF jen pět až šest procent, dosud to několik let po sobě bylo kolem deseti procent.

Problémy se nevyhnuly ani Japonsku. Automobilka Toyota očekává, že bude poprvé ve ztrátě za posledních více než šedesát let. Rekordní ztráty zaznamená i firma Sony. Tři největší japonské pojišťovny uvažují o svém spojení.

O život bojují vedle amerických a japonských také jihokorejské automobilky. Hyundai i KIA letos sníží výrobu. Jihokorejská ekonomika příští rok poroste jen o dvě procenta, nejméně od asijské finanční krize v roce 1998.

V mnoha městech po světě kvůli krizi utichly stavební práce. Fotografie je z ukrajinského Kyjeva.
V mnoha městech po světě kvůli krizi utichly stavební práce. Fotografie je z ukrajinského Kyjeva. | Foto: Reuters

Rusko, Írán, Irák a Saúdská Arábie se budou muset vyrovnávat s nízkými cenami ropy, které se podle očekávání expertů zvednou až ve druhé polovině roku. Avšak už ne na loňskou úroveň kolem 150 dolarů.

Rusku hrozí nejhorší krize od pádu rublu v roce 1998. Ministr financí Alexej Kudrin připustil, že rok 2009 bude velmi těžký. Očekává rozpočtový deficit až dva biliony rublů.

Krize se projeví v zemích, které jsou závislé na příjmech z turistického ruchu. Lidé budou méně cestovat. Například Egypt hlásí, že na letošní leden klesla rezervace hotelů v celé zemi téměř o třetinu oproti loňsku.

Mezinárodní měnový fond předpokládá, že svět se začne z krize zotavovat v nejlepším případě na začátku příštího roku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy