Kapesní průvodce krizí aneb co letos čeká Čechy a svět

Martin Novák Martin Novák
1. 1. 2009 0:30
Rok 2009 bude rokem hledání cesty z hospodářských problémů. Téměř všude
Foto: Reuters

Praha - Rok 2009 bude především rokem globální finanční krize. Asi těžko se bude hledat kout planety, který by nezasáhla a neovlivnila.

Zde vám nabízíme stručně v bodech, co se od krize letos očekává a jak na koho dopadne.

Růst české ekonomiky bude nižší než v uplynulých letech. Ministr financí Miroslav Kalousek ale doufá, že stále poroste o dvě procenta. Jiní experti jsou opatrnější a prorokují velmi malý nebo téměř žádný růst.

V České republice se očekává nárůst nezaměstnanosti, a to v řádu desetitisíců lidí. Podle Miroslava Kalouska stoupne nezaměstnanost o jedno procento a ministr také připouští, že se zastaví či přinejmenším zpomalí růst mezd.

Rusko čeká podle předpovědí těžký rok. Na snímku ocelárna v Novokuzněcku.
Rusko čeká podle předpovědí těžký rok. Na snímku ocelárna v Novokuzněcku. | Foto: Reuters

I přes krizi najdou Češi na výplatních páskách od ledna více peněz. Sociální pojištění se sníží o jeden a půl procentního bodu - z 8 na 6,5 procenta hrubého platu.

Mezinárodní organizace práce (ILO) předpokládá, že na celém světě připraví letos krize o práci na dvacet milionů lidí.

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že rok 2009 bude globálně z hlediska ekonomického růstu nejslabším od konce druhé světové války a většinu hospodářsky vyspělých zemí čeká recese.

Úvěrová pojišťovna Rulet Hermes předpokládá, že tomto roce zkrachuje v Evropě více než 200 tisíc firem. Amerika a Asie na tom podle pojišťovny nebudou o mnoho lépe.

Letecké společnosti ve světě musí pro příští rok počítat s celkovou ztrátou ve výši zhruba 2,5 miliardy dolarů. Předpokládá to Mezinárodní svaz letecké dopravy (IATA).

Odborný Časopis Forbes předpovídá, že mezinárodní obchod zaznamená pokles kvůli snížení poptávky poprvé od roku 1982.

Toyota, donedávna pokládána za výrobce nejspolehlivějších aut na světě, dostává v poslední době ránu za ranou.
Toyota, donedávna pokládána za výrobce nejspolehlivějších aut na světě, dostává v poslední době ránu za ranou. | Foto: Reuters

Nezaměstnanost v USA se dostane na nejvyšší úroveň od roku 1982. Překoná sedmiprocentní hranici.

Britská ekonomika se propadne o 2,9 procent, což bude nejhorší výsledek země od roku 1946.

Německé banky Deutsche Bank a Commerzbank ve svých analýzách shodně očekávají propad německé ekonomiky v roce 2009 o jedno procento. Půjde o nejhorší výsledek od konce druhé světové války.

Prudký hospodářský růst Číny se zbrzdí. Bude činit podle odhadu MMF jen pět až šest procent, dosud to několik let po sobě bylo kolem deseti procent.

Problémy se nevyhnuly ani Japonsku. Automobilka Toyota očekává, že bude poprvé ve ztrátě za posledních více než šedesát let. Rekordní ztráty zaznamená i firma Sony. Tři největší japonské pojišťovny uvažují o svém spojení.

O život bojují vedle amerických a japonských také jihokorejské automobilky. Hyundai i KIA letos sníží výrobu. Jihokorejská ekonomika příští rok poroste jen o dvě procenta, nejméně od asijské finanční krize v roce 1998.

V mnoha městech po světě kvůli krizi utichly stavební práce. Fotografie je z ukrajinského Kyjeva.
V mnoha městech po světě kvůli krizi utichly stavební práce. Fotografie je z ukrajinského Kyjeva. | Foto: Reuters

Rusko, Írán, Irák a Saúdská Arábie se budou muset vyrovnávat s nízkými cenami ropy, které se podle očekávání expertů zvednou až ve druhé polovině roku. Avšak už ne na loňskou úroveň kolem 150 dolarů.

Rusku hrozí nejhorší krize od pádu rublu v roce 1998. Ministr financí Alexej Kudrin připustil, že rok 2009 bude velmi těžký. Očekává rozpočtový deficit až dva biliony rublů.

Krize se projeví v zemích, které jsou závislé na příjmech z turistického ruchu. Lidé budou méně cestovat. Například Egypt hlásí, že na letošní leden klesla rezervace hotelů v celé zemi téměř o třetinu oproti loňsku.

Mezinárodní měnový fond předpokládá, že svět se začne z krize zotavovat v nejlepším případě na začátku příštího roku.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy