Kalousek nabídne lidem dluhopisy, které pokryjí inflaci

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
19. 4. 2012 11:20
Osmiletý dluhopis bude připisovat roční výnosy vyrovnávající inflaci
Foto: Jan Langer

Praha - Další emise spořicích státních dluhopisů, kterou ministerstvo financí nabídne lidem na konci prvního pololetí, přinese i novinku - "protiinflační dluhopis".

"Vytvořili jsme nabídku, která sice nenabízí ani korunu zisku, ale představuje jediný produkt, kde stát garantuje, že úspory nebudou znehodnoceny inflací," říká ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

"Občan tedy nevydělá na úroku, ale současně má stoprocentní jistotu, že reálná hodnota jeho úspor zůstane stejná," dodává Kalousek.

Už v květnu

Už dříve ministr avizoval, že na úspěšnou emisi spořicích dluhopisů z loňského podzimu letos naváže hned dvakrát. Na jaře je plánuje nabídnout v objemu 10 až 20 miliard korun.

Ministerstvo předpokládá, že jarní emisi si lidé budou moci koupit v květnu, formálně pak má být vydána v červnu. Další emise je pak plánována na podzim.

Vedle protiinflační novinky nabídne stát i další typy dluhopisů. Ty mají být obdobné jako u emise, která proběhla loni na podzim. Tehdy byly emitovány jednoleté dluhopisy a dále dva typy dluhopisů s pětiletou splatností.

Podrobnosti, zejména výši úrokové sazby, oznámí Kalousek těsně před vydáním. "Neočekáváme výraznější rozdíly oproti pilotní emisi," říká.

Pojistka proti inflaci

"Protiinflační dluhopis" bude každý rok úročen úrokem odpovídajícím výši inflace, kterou zveřejňuje Český statistický úřad. Zároveň má platit, že i úrokové výnosy budou každý následující rok zhodnocovány.

Ministerstvo plánuje, že tyto dluhopisy vydá se splatností sedm až osm let, o předčasné splacení půjde požádat po jednom roce držby.

Jedna osoba si bude moci koupit dluhopisy za maximálně pět milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Vláda chce mandát pro vyslání až 150 vojáků na polsko-běloruskou hranici

Vláda chce na pomoc s ochranou polsko-běloruské hranice mandát pro nasazení až 150 vojáků na dobu 180 dnů. Návrh plánuje schválit a poslat na projednání ve výborech Poslanecké sněmovny a Senátu ve středu. Čeští vojáci budou pomáhat polským s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty, sdělil končící premiér Andrej Babiš (ANO).

"Mandát bude do 150 vojáků na dobu do 180 dnů, obdobně jako tam již pomáhají Britové a Estonci," uvedl Babiš. Po schválení vládou musí být mandát projednán ve výboru pro obranu Poslanecké sněmovny a ve výboru pro zahraniční věci a bezpečnost v Senátu a následně pak v obou parlamentních komorách. "Naši budou pomáhat polským vojákům s ochranou hranic, ale nebudou plnit úkoly bezprostředně související s migranty," doplnil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S nárůstem cen energií pomůže malým a středním podnikatelům nová záruka

S nárůstem cen energií může malým a středním podnikatelům pomoci nová záruka, kterou připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) ve spolupráci s Národní rozvojovou bankou (NRB). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Výzva byla podle ní zveřejněna v pondělí, příjem žádostí o záruku začne 17. prosince. Maximální výše může být až dva miliony korun.

"S NRB jsme připravili aktualizaci a další rozšíření úspěšného programu Záruka 2015 až 2023, který podporuje malé a střední podniky formou zvýhodněných záruk. Chceme podnikatelům pomoci překlenout toto nelehké období, kdy prudce vzrostly ceny energií, aby mohli i za těchto ztížených podmínek dále pokračovat v podnikatelské činnosti," uvedl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu v demisi Karel Havlíček (ANO).

Bankovní záruka NRB podle ministerstva umožní firmám jednodušeji získat provozní úvěry od komerčních bank na financování pracovního kapitálu, kterým bude muset většina podnikatelů pokrýt skokové nárůsty zálohových plateb v souvislosti s prudce rostoucími cenami energií. Pro poskytnutí záruky musí podnik doložit, že k navýšení záloh na energie došlo po 13. říjnu 2021, a to o více než 100 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy