Japan Airlines zůstanou věrné American Airlines

Petr Jemelka Petr Jemelka
9. 2. 2010 14:34
Japonské státní aerolinie zůstanou v alianci OneWorld
Japonské aerolinie Japan Airlines kvůli drahé ropě více prodělaly. Za poslední tři měsíce loňského roku prodělaly bezmála sto milionů dolarů.
Japonské aerolinie Japan Airlines kvůli drahé ropě více prodělaly. Za poslední tři měsíce loňského roku prodělaly bezmála sto milionů dolarů. | Foto: Aktuálně.cz

Tokio - Japan Airlines (JAL) si za svého zachránce vybraly American Airlines. Japonská letecká společnost, která se vinou ekonomické krize ocitla v neřešitelných ekonomických problémech a skončila v řízeném bankrotu, se tak rozhodla pro člena letecké aliance OneWorld, jejímž členem už sama byla.

Japonské národní aerolinky proto odmítly nabídku dalšího leteckého přepravce z USA - Delta Airlines z letecké aliance SkyTeam. Delta rovněž nabízela pomocnou ruku a před nedávnem se zdálo, že ji JAL přijmou. Členem SkyTeamu jsou mimo jiné také České aerolinie.

American Airlines podle serveru New York Times japonské společnosti, sužované dluhem ve výši 22,4 miliardy dolarů, pomohou prohloubením spolupráce (tzv. joint venture).

Skomírající společnost, která se v současné sobě nachází pod ochranou řízeného bankrotu, je podle analytiků pro Američany zajímavá tím, že je z hlediska tržeb největším leteckým přepravcem v Asii. Lákadlem je navíc plánované rozšíření dvou letišť poblíž Tokia, které slibuje možnost dalšího zhuštění letového řádu.

Rozhodnutí zůstat s aliancí OneWorld ukončilo dlouhou bitvu dvou amerických přepravců o japonský vzdušný prostor. Pokud by aliance OneWorld o JAL přišla, znamenalo by to pro ně velkou ztrátu. Prakticky by ztratila pozici v severoasijském regionu.

Pro cestující mezi Spojenými státy a Japonskem bude splynutí obou společností znamenat větší komfort, protože bude možné více provázat a synchronizovat letový řád. V rámci nově vzniklé spolupráce by totiž aerolinky rády využily dohodu mezi USA a Japonskem, která uvolňuje pravidla pro leteckou dopravu mezi oběma zeměmi a umožňuje navýšení počtu spojů.

Vybrali schůdnější cestu z krize 

Podle Petera Harbisona z konzultační firmy Asia Pacifik Aviation se dalo rozhodnutí vedení Japonských aerolinek čekat. "Je velmi obtížné přejít z jedné letecké aliance do druhé, zejména pak, procházejí-li aerolinky zrovna řízeným bankrotem. Prostě je pro ně lepší zůstat s těmi, se kterými již jsou," konstatuje Harbison.

Podmínkou pomoci japonské vlády ve výši 6,8 miliardy dolarů je restrukturalizace společnosti, v rámci níž bude propuštěna třetina zaměstnanců (15 700), zrušena pětina spojů a zredukována letecká flotila. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy