Inspektoři zakázali prodej 200 tisíc německých vajec

Tomáš Fránek
14. 1. 2011 19:38
Německo má nový akční plán, který má zabránit tomu, aby se do potravin dostaly dioxiny
Foto: Reuters

Berlín/Praha - Kontroly, které zavedlo Česko poté, co se v Německu objevily potraviny kontaminované rakovinotvorným dioxinem, pomohly odhalit nedůvěryhodnou zásilku desítek tisíc vajec z Německa.

Veterináři totiž zjistili, že 200 tisíc vajec určených pro diskontní řetězec Penny Market bylo dodáno z firmy, která není na seznamu schválených závodů.

Veterináři už s Českou drůbeží zahájili řízení. "Vejce uvedl do oběhu obchodní řetězec Penny Market, se kterým již bylo zahájeno správní řízení, neboť nesplnil svojí zákonnou povinnost nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě, že přijal zásilku živočišných potravin z jiného členského státu," uvedl mluvčí veterinární správy Josef Duben.

Mluvčí Penny Marketu David Kolář se brání, že vejce objednala u České drůbeže a o jejich německém původu nevěděla.

"Na základě následného zjištění, že se nejedná o vejce z domácí produkce, byla vejce okamžitě prověřena akreditovanou laboratoří Státního veterinárního ústavu Praha. Ta potvrdila jejich zdravotní nezávadnost," řekl Aktuálně.cz. Dodal, že řetězec dodávky německých vajec stahuje a bude prodávat pouze české výrobky.

Úřady nekomunikují

Německo dnes navíc potvrdilo, že do Česka bylo dovezeno maso z farmy, která používalo krmivo kontaminované dioxinem, podle českých veterinářů jsou ale informace z německé strany nedostatečné.

Čeští veterináři tak kritizovali německé kolegy za špatnou komunikaci. Němečtí veterináři podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna českým úřadům navzdory opakovaným žádostem zatím neposkytli žádné údaje.

"Dnes jsme zaslali řadu otázek německým orgánům, jak je to se zajištěním zdravotní nezávadnosti potravin a s informováním. Žádnou takovouto konkrétní informaci jsme dosud nedostali a na naše otázky jsme neobdrželi odpovědi," uvedl Duben.

Podle německých úřadů byla kontaminace krmiva inkriminovaných prasat malá, maso bylo spotřebována a není co stahovat.

České úřady dnes navíc nařídily stáhnout na dvě stě tisíc vajec z Německa určených pro diskont Penny Market. Třídírna z Německa totiž nebyla uvedena na seznamu schválených závodů.

Přísnější kontroly

Německo nyní slibuje, že zavede přísnější kontroly výrobců krmiv. Smyslem je zamezit opakování skandálu s výskytem rakovinotvorného dioxinu v potravinách.

Při představení akčního plánu to slíbila německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová. Ministryně bude podle deníku Die Welt požadovat po firmách povinné pojištění provozů a výrobků nebo povinné hlášení výsledků testů i ze soukromých laboratoří.

Její návrh obsahuje i požadavek na oddělení výroby technických a krmných olejů či povinné získávání povolení pro produkci krmiv. "Musíme jednoznačně zvýšit bezpečnostní standarty," uvedla ministryně.

Dioxin se dostal do krmiv vyráběných severoněmeckou firmou Harles und Jentzsch, která tuto příměs do krmiva vyráběla ze surovin pro technické účely, a to navíc v závodě, který pro tuto činnost nebyl úřadům nahlášen. Prostřednictvím krmiva se dioxin dostal do vajec, drůbežího a vepřového masa.

Právě vepřové z německého chovu, kde se dioxin objevil. se dostalo začátkem ledna i do Česka a Polska. Na konci prosince bylo asi 35 vepřů prodaných dvěma zpracovatelům v Česku a jedné polské firmě. Informace zveřejnil spolkový úřad pro ochranu spotřebitelů.

Není co stahovat

Úřad dnes potvrdil čtvrteční informace ministerstva zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko, že se vepřové z německého chovu postiženého dioxinem na začátku ledna dostalo i do Česka a Polska. Podle šéfa odboru potravinové bezpečnosti ministerstva Bernharda Kühleho už neexistují žádné šarže, které by bylo možné stáhnout z trhu.

"Pro toto maso také neexistují žádné výsledky testů," uvedl na tiskové konferenci. "V tento moment tak nelze kalkulovat, zda bylo vůbec zatíženo dioxinem," dodal s tím, že kontaminace krmiva inkriminovaných prasat byla malá.

Testy potravin v Česku zatím nadlimitní hodnoty dioxinů nezjistily.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy