Inflace je nejvýše za posledních šestnáct měsíců

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
9. 8. 2010 10:55
Letos zřejmě inflace vystoupí nad plán České národní banky
Ceny obuvi poklesly
Ceny obuvi poklesly | Foto: Moleda

Praha - Na nejvyšší hodnotu od loňského března se dostala míra spotřebitelských cen. V červenci dosáhla 1,9 procenta. Oproti údajům z června jde podle dnešní informace Českého statistického úřadu o růst ve výši 0,3 procenta.

"Spotřebitelská inflace se odrazila od svého dna, kterého bylo dosaženo v říjnu 2009," uvedl Jiří Škop z investičního bankovnictví Komerční banky. Podle jeho odhadu by inflace měla v druhé polovině letošního roku celkově pokračovat ve svém růstu směrem k inflačnímu cíli ve výši dvou procent, v posledním čtvrtletí by se již mohla dostat i nad tuto hodnotu. Vzestup inflace by ale podle něho měl bý umírněný, neboť slabá spotřebitelská poptávka výraznější akceleraci růstu cen neumožní.

Na zvýšení inflace měl v meziročním srovnání vliv zejména růst cen potravin a nealkoholických nápojů. Nastal také obrat ve vývoji cen zemního plynu, které po poklesu o 6,5 procenta v červnu byly v červenci meziročně vyšší o 3,9 procenta. Čisté nájemné vzrostlo o 8,9 procenta, v tom se regulované nájemné zvýšilo o 16,8 procenta a tržní kleslo o 0,3 procenta.

Zlevnilo oblečení a obuv

Naopak levnější byly ceny oděvů (o 3,6 procenta) a obuvi (o 0,9 procenta). Klesly i ceny elektřiny o 2,7 procenta. Růst cen alkoholických nápojů ovlivnilo zvýšení cen piva o 7,5 pct.

"Ceny zboží úhrnem vzrostly o 1,7 % a ceny služeb o 2,2 %," uvedl ČSÚ.

Při srovnání oproti červnu se podobně jako v minulých letech zvýšily především sezónní ceny dovolených s komplexními službami, které zdražily o 12,9 procenta. Vliv také mělo zvýšení ceny zemního plynu o 4,2 %.

Analytici přes zvýšení inflace zatím neočekávají zvyšování úrokových sazeb ČNB. K tomu se zřejmě přistoupí až počátkem příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy