Hušák slíbil soudu, že nebude hýbat majetkem Sazky

Zdeněk John
17. 2. 2011 10:44
Vedení Sazky a její finanční zachránci Penta a eInvest se radí, jak postupovat dál
V O2 Aréně létají vzduchem motorky při každé freestylové show. Mezi věřiteli a Sazkou zase létají obvinění, zda chce Sazka manipulovat se svým majetkem, i když je v insolvenčním řízení
V O2 Aréně létají vzduchem motorky při každé freestylové show. Mezi věřiteli a Sazkou zase létají obvinění, zda chce Sazka manipulovat se svým majetkem, i když je v insolvenčním řízení | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sazka slíbila v oficiálním prohlášení pro Městský soud v Praze, že během insolvenčního řízení, které je proti ní vedeno, nebude prodávat ani převádět na jiné firmy žádný větší majetek. Reagovala tak na návrh největších věřitelů, podnikatelů Karla Komárka a Radovana Vítka, aby do Sazky byl dosazen předběžný správce a firmu řídil věřitelský výbor.

Nové prohlášení Sazky je dalším krokem na cestě k rozhodnutí, zda nejstarší loterijní firma v Česku skončí v úpadku či se mu vyhne.

V souvislosti s O2 Arénou, kvůli níž se Sazka ocitla v potížích a o jejímž prodeji jedná s několika zájemci, píše právník loterijní firmy, že "není v jejím majetku". Aréna skutečně formálně patří firmě Bestsport, jejímž majitelem je občanské sdružení Zelený ostrov. "Prodejem arény by nemohlo dojít k dispozici s majetkem dlužníka (Sazky - pozn. red)," píše Sazka v prohlášení pro soud.

Právě složité vazby mezi Sazkou, O2 Arénou, Bestsportem a Zeleným ostrovem se snaží v nejnovějším stanovisku zaslaném soudu rozplést Vítkův advokát Tomáš Rybář. Uvádí přitom, že tato majetková konstrukce jen umožňuje Sazce uměle zvyšovat svoje aktiva (tvrzením, že sama Sazka má velkého věřitele: Bestsport).

Komárek na počátku tohoto týdne požádal soud, aby Sazce zabránil dělat jakékoliv finanční operace vyšší než půl milionu korun i další operace, které by umožnily vyvést ze Sazky majetek jinam. Chce toho dosáhnout právě s pomocí předběžného správce, tedy institutu, s nímž počítá insolvenční zákon.

Oba magnáti, kteří kontrolují dluhy Sazky v celkové výši zhruba čtyři miliardy korun, ještě nedostali zaplacenu "ani korunu", jak prakticky shodně uvedli v prohlášeních jejich právníci.

Sazka se sice dohodla na finanční záchraně s Pentou a eInvestem Martina Ulčáka, ale jednání se zadrhla a peníze zatím nejsou na cestě. Penta, která počítá s injekcí ve výši zhruba dvou až tří miliard, se obává, aby dluhy Sazky dramaticky nenarostly dřív, než bude mít dění ve firmě pod kontrolou.

Penta, eInvest a Sazka mají další kolo jednání naplánované na dnešek.

Přesně před měsícem, 17. ledna, začalo u Městského soudu v Praze insolvenční řízení. Návrh podal Radovan Vítek, který postupně skoupil dluhopisy, směnky a další dluhy Sazky. Stejnou taktiku později začal uplatňovat i Karel Komárek, jehož nabídku na převzetí Sazka odmítla.

Vítek poté, co se přidal ke Komárkově snaze dosadit do Sazky předběžného správce, napsal k soudu vyjádření, v němž popisuje obavy z úniku majetku Sazky přes firmy, v nichž má Sazka velký majetkový podíl, například Agro Tera, Business Centre Service, KPS Media či Sportlease.

"Mezi Sazkou a těmito firmami existuje úzké majetkové i personální propojení, může proto docházet k trasakcím, které jsou v rozporu s insolvenčním zákonem," píše Vítkův právník Rybář v podání k soudu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy