Nepřátelé smířeni: Penta může zachraňovat Sazku

Radek Pecák Radek Pecák
7. 2. 2011 13:45
Vedení Sazky se dohodlo na záchranném plánu, peníze už má na účtu
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Bestsport

Praha - Teprve v neděli se dosud úhlavní nepřátelé - Sazka a investiční skupina Penta usmířili. Výsledkem je dohoda, podle níž Penta, která vlastní konkurenční sázkovou kancelář Fortuna, společně s E-investem Martina Ulčáka mohou finančně vyvést Sazku z insolvenčního řízení a poskytnout jí i zdroje na další rozvoj.

Struktura akcionářů přitom zůstane zachována. Nejde tedy o scénář, který původně Penta požadovala, tedy vykoupení finanční pomoci stoprocentním podílem v Sazce. "E-Invest a Penta uzavřeli dohodu o strategickém partnerství s cílem odvrátit hrozbu úpadku společnosti," uvedl Pavel Kořan, předsedy Českého svazu tělesné výchovy, který je hlavním akcionářem Sazky.

Podle pondělního prohlášení šéfa Sazky Aleše Hušáka a předsedy ČSTV Kořana, dostanou společnosti Penta a E-Invest Martina Ulčáka podíl na zisku, jejich zástupci zasednou v řídícím výboru. Bližší informace o dohodě s Pentou Sazka nezveřejní.

Hušák uhájil své křeslo

Součástí dohody je ale také to, že budou staženy soudní žaloby. Generální ředitel Aleš Hušák uhájil své funkce ve vedení Sazky a zůstává i předsedou představenstva společnosti.

"Jsem přesvědčen, že naše dohoda s E-invest a Sazkou je tím nejlogičtějším řešením. O Sazku se zajímáme již řadu let. Opakovaně jsme pomáhali řešit její financování a otevřeně jsme deklarovali, že nemáme zájem o žádné nepřátelské převzetí," uvedl Marek Dospiva, partner investiční společnosti Penta.

Vlastníci dluhopisů díky této dohodě dostanou vyplacenu i dlužnou část jistiny, peníze má podle Hušáka již Sazka připravené na účtu. Radovan Vítek, který loterijní gigant poslal do insolvence, byl s dohodou seznámen a akceptoval ji.

"Akcionářům Sazky garantuji roční příspěvek ve výši 200 milionů korun," uvedl také Hušák na tiskové konferenci. Právě část akcionářů ale přitom ještě v pátek připravovala jeho svržení. Teď budou muset dohodu o partnerství Sazky, E-Investu a Penty posvětit.

"Valná hromada by se měla uskutečnit v řádném termínu 16. dubna," uvedl na dotaz Aktuálně.cz předseda ČSTV Pavel Kořan. Podle něho nebyly splněny podmínky pro svolání mimořádné valné hromady, o kterou žádal například Český olympijský výbor. "Valnou hromadu požaduje jen 12, místo nutných 24 sportovních svazů," dodal Kořan. 

Sazka je v insolvenčním řízení

Akcionáři loterijní společnosti jsou občanská sdružení, která působí v tělovýchově a sportu. Největším je s téměř 68 procenty Český svaz tělesné výchovy. "Zatím jsem přesvědčen, že takto vysoký podíl budeme v Sazce vlastnit i nadále," sdělil Kořan, podle něhož za investice, které E-invest a Penta do Sazky vloží, ČSTV nebude žádným svým majetkem ručit. 

Sazka čelí problémům kvůli splácení dluhů z výstavby sportovní arény ve Vysočanech. Od 17. ledna s ní navíc soud vede insolvenční řízení na návrh podnikatele Radovana Vítka. Ten skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun. Vlastní také zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Kadeřábek přihrál na gól Hoffenheimu při remíze ve Wolfsburgu

Český fotbalový reprezentant Pavel Kadeřábek se v dohrávce 5. bundesligového kola podílel na gólu Hoffenheimu, jenž remizoval 1:1 ve Wolfsburgu. Domácí zůstali v sezoně neporaženi, ale nevyužili šanci posunout se na třetí místo tabulky.

Kadeřábek asistoval u vedoucí trefy Hoffenheimu už v 6. minutě. Dlouhým centrem ho v rohu pokutového území našel Benjamin Hübner a český fotbalista hlavičkou nabil Sebastianu Rudymu na krásný volej. Domácí vyrovnali o půl hodiny později po hezké kombinační akci na levém křídle, kterou zakončil prudkou střelou z úhlu Admir Mehmedi.

Wolfsburg je po třetí remíze za sebou s devíti body v tabulce osmý, Hoffenheimu patří jedenáctá pozice.

před 1 hodinou

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy