Gazprom prodělal miliardu dolarů. Zásoby plynu mizí

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
14. 1. 2009 15:00
Podle ruského prezidenta Medveděva by měl koncern ztráty vymáhat po Ukrajině
Plynoměr na stanici ve Skopje, Makedonie.
Plynoměr na stanici ve Skopje, Makedonie. | Foto: Reuters

Moskva - Ruský plynárenský gigant Gazprom přišel letos kvůli sporu o dodávky ruského plynu přes Ukrajinu již o 1,1 miliardy dolarů. Podle agentur Interfax a RIA Novosti to ve středu prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv.

"Od 1. ledna Gazprom nedostal 1,1 miliardy dolarů z vývozu plynu do Evropy. Naše země nemůže přicházet o takové peníze," řekl Medveděv.

Šéfovi Gazpromu Alexeji Millerovi nakázal detailně sečíst a zdokumentovat ztráty, které byly způsobeny zablokováním dodávek plynu přes Ukrajinu do Evropy a vymáhat je na viníkovi. "Peníze by nám měli nahradit ti, kteří jsou za to zodpovědní. Ti, kteří jsou viníky této situace," adresoval Medveděv svou poznámku ukrajinské straně.

Na fakt, že Rusko i Ukrajina přicházejí nejen o svůj kredit, ale také o značné peníze za prodej i dopravu plynu, upozorňovali analytici již od počátku tohoto sporu. Dnes navíc předseda Evropské komise José Barroso prohlásil, že pokud obě země nezajistí obnovení dodávek, komise bude apelovat na evropské podniky, aby se společně obrátily na soud.

Žalobu zvažuje stále více podniků

První žalobu podala včera německá energetická firma Emfesz, která po ukrajinském Naftogazu žádá náhradu škody ve výši minimálně 30 milionů dolarů.

Dnes možnost žaloby proti Ukrajině začalo zvažovat také Srbrsko. Ředitel srbské státní plynárenské firmy Srbijagas podle agentury ČTK uvedl, že právě probíhá právní analýza týkající se toho, co by Srbijagas mohl ohledně případného zažalování Ukrajiny podniknout.

Přístup Ruska a Ukrajiny se nezamlouvá ani společnosti RWE Transgas, která zatím dodává do České republiky plyn bez problémů z podzemních zásobníků, z Norska a severní cestou. Bez ruského plynu na trase přes Ukrajinu vydrží ještě pět týdnů.

"Nejsme spokojeni s tím, že náš obchodní partner nedodával zemní plyn podle svých závazků. Konečné závěry však bude možné posoudit až po úplném obnovení dodávek zemního plynu přes Ukrajinu do České republiky," řekl v úterý Aktuálně.cz Chalupský. Zároveň zdůraznil, že Transgas nebude platit za nedodané objemy zemního plynu a nerealizované služby.

Evropské zásoby se ztenčují

Z evropských zásobníků plyn rychle mizí. Jen v tomto týdnu stačily rezervy poklesnout o osm až deset procent, vyplývá podle agentury Reuters z dat operátorů rezerv v Česku, Německu, Británii, Belgii, Rakousku, Maďarsku a Slovensku.

Od počátku roku, kdy se přísun ruského plynu zastavil, spadly v Německu na 59 procent a ve Francii jsou na 58 procentech. Proti minulému pondělí klesly o sedm procent. Zásobníky v Británii a Belgii jsou zaplněny ze 64 procent, rakouský plynárenský systém je na 69 procentech.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 40 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 45 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy