Fitch vylepšil Česku rating. Kvůli pravicové koalici

Veronika Skálová Veronika Skálová
4. 6. 2010 17:12
Naděje na pravicovou vládu a rozumné hospodaření sice zatím nezlepšila samotný rating, ale výhled posunula ze stabilního na pozitivní.
Šance na pravicovou vládu přiměla ratingovou agenturu, aby Česku zlepšila výhled ze stabilního na pozitivní. Následovat může i zlepšení známky.
Šance na pravicovou vládu přiměla ratingovou agenturu, aby Česku zlepšila výhled ze stabilního na pozitivní. Následovat může i zlepšení známky. | Foto: Jan Langer

Londýn - Mírné vylepšení ratingu přinesly výsledky voleb České republice. Agentura Fitch Ratings sice potvrdila hodnocení A+, zlepšila ale výhled ze stabilního na pozitivní. Důvodem je pravděpodobné rychlejší snižování rozpočtového deficitu, které lze očekávat od pravicové koaliční vlády.

"Takový vývoj by posílil důvěru ve střednědobou udržitelnost státních financí České republiky. V příštích 18 až 24 měsících by to mohlo vést k tlaku na zlepšení ratingu, což se odráží v pozitivním výhledu," uvedl analytik agentury David Heslam.

Zatímco tedy rating závazků v domácí měně zůstává na úrovni AA-, rating dlouhodobých českých devizových závazků je na úrovni A+ s pozitivním výhledem.

"Jednoznačně se ukazuje, že mezinárodní autority ocenily programy stran formující se středopravé koalice. Rychlost reakce dokládá, že v případě vítězství levice mohla přijít stejně rychlá reakce opačným směrem, což by nás mohlo přiblížit vážným problémům s financováním státního dluhu," komentoval rozhodnutí agentury lídr ODS Petr Nečas, kterého dnes prezident Václav Klaus pověřil sestavením vlády.

Upozornil také na to, že lepší rating by mohl pozitivně ovlivnit úrokové sazby u státního dluhu a je také dobrou vizitkou pro zahraniční investory.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy