Fabie a octavie se zítra a v pátek vyrábět nebudou

Radek Pecák Radek Pecák
11. 8. 2010 11:12
Továrnu na stropní panely v Chrastavě zaplavila voda z Nisy
Továrna vyrábí velké množství druhů stropních panelů
Továrna vyrábí velké množství druhů stropních panelů | Foto: Škoda-auto

Mladá Boleslav - To, čeho se lidé ve Škodě Mladá Boleslav nejvíce obávali, se stalo skutečností. Zásoby stropních panelů pro octavie a fabie, které se vyrábí ve vodou zaplavené továrně Grupo Antolin Bohemia v Chrastavě, došly. A protože se linku na jejich výrobu podaří zprovozni až o víkendu, zastaví se ve čtvrtek a v pátek montážní linky na výrobu fabií a octavií v hlavním závodě Škody-Auto v Mladé Boleslavi.

"Výroba bude zastavena ve čtvrtek od 14.00 a také v pátek bude linka stát," informoval mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Další provozy jako je například motorárna, ovšem pracovat budou nadále. Octavie II se nebudou vyrábět ani v závodě Vrchlabí, kde ovšem nadále poběží produkce Octavie Tour, tedy octavie první generace.

Výroba se nebude muset zastavovat ani v Kvasinách, kde se kromě yetiho, pro něhož se střešní panely vyrábějí v jiné povodní nepostižené firmě, podaří udržet v chodu i montážní linky pro modely superb a roomster.

Normální stav zase až v pondělí

"Od pondělka už by zase výroba měla běžet normálně," sdělil deníku Aktuálně.cz Černý.

Linka v Chrastavě se zastavila kvůli zatopení vodou z řeky Nisy. Vedení firmy se sice snažilo zadat výrobu pro Škodovku jiným závodům společnosti, které má v Evropě, ale nepodařilo se to. Urychlily se proto práce na opravě. Do Chrastavy přijeli pomoci i lidé ze Škodovky a také kolínské TPCA.

Pokud by se to nezdařilo do konce týdne, nastaly by  totiž problémy také pro kolínskou TPCA, která vyrábí minivozy značek Toyota, Peugeot a Citroën. Tam je v tomto týdnu celozávodní dovolená, ale zásoby panelů, které také odebírají z Chrastavy, mají jen minimální.

Musí se improvizovat

Ve Škodovce zatím vymýšleli krizová řešení. Například část panelů stáhli z továrny Volkswagenu v Rusku.

Plán vozit letadly panely z Číny padl, protože interiéry vozy produkovaných v Číně mají poněkud jiné barvy a je tam použita i jiná struktura materiálu.

"Děláme to tedy tak, že se zatím vyrábějí objednané vozy nikoli v pořadí, v jakém napadaly do systému objednávek, ale vybírají se ty verze, pro které stropní panely zatím máme. Jak dlouho to půjde dělat, je těžké říci," sdělil v úterý Černý.

Situace byla pro Škodovku kritičtější než v roce 2002 při povodních, které zasáhly větší část republiky. "Tehdy se nám podařilo získat náhradní dodavatele," sdělil Černý.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy