Fabie a octavie se zítra a v pátek vyrábět nebudou

Radek Pecák Radek Pecák
11. 8. 2010 11:12
Továrnu na stropní panely v Chrastavě zaplavila voda z Nisy
Továrna vyrábí velké množství druhů stropních panelů
Továrna vyrábí velké množství druhů stropních panelů | Foto: Škoda-auto

Mladá Boleslav - To, čeho se lidé ve Škodě Mladá Boleslav nejvíce obávali, se stalo skutečností. Zásoby stropních panelů pro octavie a fabie, které se vyrábí ve vodou zaplavené továrně Grupo Antolin Bohemia v Chrastavě, došly. A protože se linku na jejich výrobu podaří zprovozni až o víkendu, zastaví se ve čtvrtek a v pátek montážní linky na výrobu fabií a octavií v hlavním závodě Škody-Auto v Mladé Boleslavi.

"Výroba bude zastavena ve čtvrtek od 14.00 a také v pátek bude linka stát," informoval mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Další provozy jako je například motorárna, ovšem pracovat budou nadále. Octavie II se nebudou vyrábět ani v závodě Vrchlabí, kde ovšem nadále poběží produkce Octavie Tour, tedy octavie první generace.

Výroba se nebude muset zastavovat ani v Kvasinách, kde se kromě yetiho, pro něhož se střešní panely vyrábějí v jiné povodní nepostižené firmě, podaří udržet v chodu i montážní linky pro modely superb a roomster.

Normální stav zase až v pondělí

"Od pondělka už by zase výroba měla běžet normálně," sdělil deníku Aktuálně.cz Černý.

Linka v Chrastavě se zastavila kvůli zatopení vodou z řeky Nisy. Vedení firmy se sice snažilo zadat výrobu pro Škodovku jiným závodům společnosti, které má v Evropě, ale nepodařilo se to. Urychlily se proto práce na opravě. Do Chrastavy přijeli pomoci i lidé ze Škodovky a také kolínské TPCA.

Pokud by se to nezdařilo do konce týdne, nastaly by  totiž problémy také pro kolínskou TPCA, která vyrábí minivozy značek Toyota, Peugeot a Citroën. Tam je v tomto týdnu celozávodní dovolená, ale zásoby panelů, které také odebírají z Chrastavy, mají jen minimální.

Musí se improvizovat

Ve Škodovce zatím vymýšleli krizová řešení. Například část panelů stáhli z továrny Volkswagenu v Rusku.

Plán vozit letadly panely z Číny padl, protože interiéry vozy produkovaných v Číně mají poněkud jiné barvy a je tam použita i jiná struktura materiálu.

"Děláme to tedy tak, že se zatím vyrábějí objednané vozy nikoli v pořadí, v jakém napadaly do systému objednávek, ale vybírají se ty verze, pro které stropní panely zatím máme. Jak dlouho to půjde dělat, je těžké říci," sdělil v úterý Černý.

Situace byla pro Škodovku kritičtější než v roce 2002 při povodních, které zasáhly větší část republiky. "Tehdy se nám podařilo získat náhradní dodavatele," sdělil Černý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Polští vojáci našli u hranice s Běloruskem mrtvého migranta z Nigérie

Polští vojáci našli v lese u hranice s Běloruskem mrtvého muže, který měl v batohu nigerijský pas. Oznámila to polská policie. Na polsko-běloruských hranicích za nynější migrační krize zahynulo podle polských médií přinejmenším 12 běženců. Charitativní organizace ale varují, že počet mrtvých migrantů může být vyšší. Mrazivé počasí činí z pokusů o překročení hranice riskantní záležitost.

"Tělo (nigerijského migranta) se našlo včera (v úterý) v lese u osady Olchówka u obce Narewka," napsala polská policie na Twitteru. Mrtvola se podle deníku Gazeta Wyborcza našla devět kilometrů od hranice.

Pohraniční stráž také uvedla, že skupina 35 migrantů za pomoci běloruských vojáků překonala hranici v noci na středu. Všechny migranty zadržela a poslala zpět.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští pěstitelé sklidili nejvíc chmele za čtvrt století, výnos byl rekordní

Úroda chmele byla letos nejvyšší za čtvrt století. Díky rekordnímu průměrnému výnosu 1,67 tuny z hektaru se meziročně zvýšila o 40,2 procenta na více než 8300 tun. Ve středu to oznámila mluvčí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Ivana Kršková.

Podle ústavu byl letošní červen ve znamení vysokých dešťových srážek, na některých stanovištích spadlo v úhrnu i více než 150 mm. "Zpoždění v růstu, které v chladném měsíci květnu představovalo až 14 dnů, se vlivem vyšších srážek a teplot téměř srovnalo a většina chmelových porostů tak dosáhla vrcholu chmelové konstrukce, tedy sedmi metrů," uvedla mluvčí. Také v červenci byly bohatší dešťové srážky, teplotně byl měsíc průměrný.

Podle tajemníka Svazu pěstitelů chmele ČR Michala Kováříka se potvrdil svazový odhad dobré sklizně. "Sklizený chmel dosáhl velmi dobré kvality, co se týče obsahu pivovarsky cenných látek. Výše výnosů v příštích letech bude záviset na mnoha faktorech, a to především na počasí," sdělil.

V posledních deseti letech podle pěstitelů produkce chmele každoročně výrazně kolísá vlivem nestálosti počasí a nedostatku vody. V roce 2012 české chmelnice vyprodukovaly 4300 tun, o čtyři roky později přes 7700 tun, přitom výměra se změnila jen o 8,5 procenta. Chmelaři museli v poslední dekádě některé plochy kvůli klesající hladině spodních vod opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy