Fabie a octavie se zítra a v pátek vyrábět nebudou

Radek Pecák Radek Pecák
11. 8. 2010 11:12
Továrnu na stropní panely v Chrastavě zaplavila voda z Nisy
Továrna vyrábí velké množství druhů stropních panelů
Továrna vyrábí velké množství druhů stropních panelů | Foto: Škoda-auto

Mladá Boleslav - To, čeho se lidé ve Škodě Mladá Boleslav nejvíce obávali, se stalo skutečností. Zásoby stropních panelů pro octavie a fabie, které se vyrábí ve vodou zaplavené továrně Grupo Antolin Bohemia v Chrastavě, došly. A protože se linku na jejich výrobu podaří zprovozni až o víkendu, zastaví se ve čtvrtek a v pátek montážní linky na výrobu fabií a octavií v hlavním závodě Škody-Auto v Mladé Boleslavi.

"Výroba bude zastavena ve čtvrtek od 14.00 a také v pátek bude linka stát," informoval mluvčí automobilky Jaroslav Černý. Další provozy jako je například motorárna, ovšem pracovat budou nadále. Octavie II se nebudou vyrábět ani v závodě Vrchlabí, kde ovšem nadále poběží produkce Octavie Tour, tedy octavie první generace.

Výroba se nebude muset zastavovat ani v Kvasinách, kde se kromě yetiho, pro něhož se střešní panely vyrábějí v jiné povodní nepostižené firmě, podaří udržet v chodu i montážní linky pro modely superb a roomster.

Normální stav zase až v pondělí

"Od pondělka už by zase výroba měla běžet normálně," sdělil deníku Aktuálně.cz Černý.

Linka v Chrastavě se zastavila kvůli zatopení vodou z řeky Nisy. Vedení firmy se sice snažilo zadat výrobu pro Škodovku jiným závodům společnosti, které má v Evropě, ale nepodařilo se to. Urychlily se proto práce na opravě. Do Chrastavy přijeli pomoci i lidé ze Škodovky a také kolínské TPCA.

Pokud by se to nezdařilo do konce týdne, nastaly by  totiž problémy také pro kolínskou TPCA, která vyrábí minivozy značek Toyota, Peugeot a Citroën. Tam je v tomto týdnu celozávodní dovolená, ale zásoby panelů, které také odebírají z Chrastavy, mají jen minimální.

Musí se improvizovat

Ve Škodovce zatím vymýšleli krizová řešení. Například část panelů stáhli z továrny Volkswagenu v Rusku.

Plán vozit letadly panely z Číny padl, protože interiéry vozy produkovaných v Číně mají poněkud jiné barvy a je tam použita i jiná struktura materiálu.

"Děláme to tedy tak, že se zatím vyrábějí objednané vozy nikoli v pořadí, v jakém napadaly do systému objednávek, ale vybírají se ty verze, pro které stropní panely zatím máme. Jak dlouho to půjde dělat, je těžké říci," sdělil v úterý Černý.

Situace byla pro Škodovku kritičtější než v roce 2002 při povodních, které zasáhly větší část republiky. "Tehdy se nám podařilo získat náhradní dodavatele," sdělil Černý.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy