Evropský motor se zasekl: Němci hlásí pokles výroby

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
5. 8. 2011 12:49
Částečný vliv na zpomalení mají delší svátky než v loňském červnu
Německé automobilky hlásí i nadále dobré výsledky
Německé automobilky hlásí i nadále dobré výsledky | Foto: Audi

Berlín - Lokomotiva evropského průmyslu - německé výrobní podniky - se ve stoupání zastavily a dokonce mírně couvly. Podle statistik německého ministerstva hospodářství průmyslová výroba v Německu v červnu klesla o 1,1 procenta.

Ekonomové přitom očekávali, že bude pokračovat růst, který ještě v květnu činil 0,9 procenta.¨

Ministerstvo uvedlo, že za horším červnovým údajem částečně stojí fakt, že kvůli svátkům a dalšímu volnu bylo letos v červnu méně pracovních dnů než loni v červnu. Výsledek je ale i bez tohoto vlivu horší, než se čekalo na trzích.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že výroba o 0,1 procenta vzroste. Odhady ale spadaly do širokého pásma od poklesu o 1,5 procenta do růstu o 1,1 procenta.

Zakázek mají ale německé firmy dost

Výpadek je zřejmě pouze krátkodobý. Zpráva o poklesu výroby totiž přšla den poté, co úřady oznámily třetí měsíční růst objemu průmyslových zakázek po sobě.

I kvůli tomu ministerští úředníci uvedli, že celkový trend v průmyslové výrobě zůstává beze změn a je příznivý. Vysoký objem zakázek podle nich svědčí o tom, že v nadcházejících měsících je možné počítat s pokračováním solidního tempa hospodářského růstu.

To je samozřejmě příznivá zpráva i pro tuzemské podniky, které pro německé firmy vyrábějí řadu komponentů. 

Červen se nevydařil průmyslovým podnikům i v dalších evropských zemích. Například v Itálii klesla průmyslová výroba o 0,6 procenta a v Maďarsku o 1,4 procenta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy