Dražší energie vynesla ČEZu rekord. Zisk je 47 miliard

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
3. 3. 2009 11:15
Společnost ČEZ zveřejnila výsledky hospodaření v roce 2008
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Energetická skupina ČEZ loni zvýšila čistý zisk o téměř 11 procent na 47,4 miliardy korun. K rekordnímu výsledku jí pomohly především meziročně vyšší ceny elektřiny, firma ovšem vydělala méně, než se čekalo.

ČEZ v úterý také oznámil, že pro letošek navrhne dividendu ve výši 50 až 60 procent čistého zisku. Loni přitom vyplatil akcionářům dohromady 18 miliard korun. Téměř 70procentní podíl v ČEZ drží stát.

Analytici čekali, že podnik meziročně zvýší čistý zisk o 15,6 procenta na 48,2 miliardy korun. Zisk byl mírně nižší kvůli posilování koruny, poruše 1. bloku jaderné elektrárny v Temelíně a také ztrátě z přecenění opce na akcie společnosti MOL.

Provozní výnosy ČEZ loni vzrostly přes čtyři procenta na 181,6 miliardy korun. Hlavním důvodem růstu bylo podle odborníků zvýšení průměrné prodejní ceny elektřiny v Česku.

V roce 2008 dosáhly výnosy státu ze skupiny ČEZ celkem 82,2 miliardy korun, a to včetně dokončeného prodeje 4,6 procenta firemních akcií. Fakturace domácnostem a malým podnikatelům činily 52,2 miliardy korun.

Spotřeba elektřiny přibrzdila

Podle vedení energetické firmy už byla koncem roku spotřeba elektřiny v Česku výrazně ovlivněna hospodářskou recesí. Její meziroční růst tak poklesl na 1,2 procenta.

Výroba z vlastních zdrojů ČEZ meziročně klesla o 6,8 procenta. Pro letošek se očekává šestiprocentní růst.

Šéf firmy Martin Roman dnes uvedl, že letos firma očekává zisk 50,2 miliardy korun. Provozní zisk by měl vzrůst na 90,3 miliardy korun, což je meziročně o osm procent více. Hlavním tahounem růstu budou opět ceny elektřiny.

ČEZ je také připraven pokračovat ve zpětném odkupu akcií až v momentě, kdy nebude mít dostatek zajímavých investičních příležitostí. "Období ekonomického poklesu tyto příležitostí nabízí, proto zahájení dalšího odkupu prozatím pozdržíme," podotkl Roman.

ČEZ se stáhne z Ukrajiny a Ruska

Letos se firma hodlá zaměřit na dokončování zahájených projektů. "I nadále budeme pečlivě vybírat jen ty, které přinášejí nejvyšší hodnotu našim investorům," uvedl dále Roman.

ČEZ se tak soustředí na oblast, kde již působí, tzn. na střední a jihovýchodní Evropu. "Přestáváme sledovat oblasti související s naším cílovým teritoriem, tedy Rusko a Ukrajinu, ve kterých jsme neměli ambici působit jako významný hráč na trhu," dodal Roman tento krok souvisí se současnou finanční krizí a stažení z těchto oblastí nevidí jako trvalé, ale spíše jako krátkodobé až střednědobé.

Po zveřejnění hospodářských výsledků reagovaly akcie společnosti ČEZ téměř okamžitým propadem o 5,76 procenta na 627 korun za akcii, pak začaly mírně posilovat. "Celkově jsou výsledky (ČEZ) mírně negativní," oznámili analytici České spořitelny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy