Dluhové poradny mají napilno, nejen kvůli krizi

Veronika Skálová Veronika Skálová
12. 4. 2010 10:36
Lidé zatím neumějí chodit pro radu včas. Ale začínají se zajímat
Návštěva exekutora je pro dlužníky největší strašák. A často impuls, aby se začali zajímat o možnosti pomoci.
Návštěva exekutora je pro dlužníky největší strašák. A často impuls, aby se začali zajímat o možnosti pomoci. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Rostoucí počet lidí, kteří mají potíže se splácením svých dluhů, ale i větší informovanost o místech, kde lze získat radu i pomoc. Z těchto dvou důvodů v posledním roce neustále přibývá lidí, kteří se obracejí na bezplatné poradny pro ty, kdo se dostali do dluhové spirály nebo ji právě začínají roztáčet.

"V prvním roce existence, tedy před dvěma lety, jsme na naší bezplatné lince přijali pět tisíc hovorů. Loni jich bylo 28 tisíc. Podle našich zkušeností ale nejde tolik o vliv krize. Statistiky ukazují, že s prosbou o radu se na nás nejčastěji obracejí lidé, kteří pociťují předlužení déle než tři roky," upozorňuje ředitel bezplatné Poradny při finanční tísni David Šmejkal.

Určitý podíl na rostoucím počtu případů však vidí i v ekonomické krizi - nejčastějším důvodem, proč lidé přestanou své dluhy zvládat, je totiž ztráta zaměstnání.

Největším strašákem je pro dlužníky exekuce. Desítky lidí se právě proto obracejí na tři pracoviště poradny, kterou zřídila Exekutorská komora České republiky v Praze, Brně a Plzni.

"Zájem o právní rady z oblasti exekucí rozhodně neklesá. Je tak velký, že na schůzku s poradci objednáváme až měsíc předem. Co je ale důležité, že se na nás stále častěji obracejí nejen ti, kterým hrozí exekuce, ale i jejich rodinní příslušníci - ať už manželky, děti nebo rodiče. Je to mnohem lepší přístup než dřívější snaha dluhům uniknout útěkem," komentuje zkušenosti mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová.

Raději poradit včas než platit exekutora

Návod, jak se dluhům vyhnout nebo kde hledat pomoc, má na svých stránkách od minulého roku například i Česká spořitelna. Spolu s dalšími čtyřmi velkými bankami je partnerem bezplatné Poradny při finanční tísni, ale na svých internetových stránkách nabízí klientům i rubriku Podaná ruka.

Přestože mezi tématy jsou i rady související se ztrátou blízké osoby, která je klientem České spořitelny, první místo na seznamu má položka "co dělat, když nemůžete splácet úvěr".

"Ke klientům, kteří se dostali do potíží se splácením, jsme se vždy stavěli vstřícně - pokud se na nás klient obrátí a chce situaci řešit, vždy společně hledáme taková řešení, která mu pomohou toto problematické období zvládnout," uvedla Pavla Langová z tiskového centra spořitelny. Dodala, že v poslední době počet nesplácených úvěrů už neroste.

Řešit problém dřív, než je čas volat exekutora, se snaží i nebankovní společnost Cetelem. Téměř rok nabízí vlastním klientům, kteří se dostali do potíží, radu odborníka. Důvod je jasný - počet klientů, kteří žádají o trvalé snížení svých splátek, za první čtvrtletí vzrostl. Vliv krize je na tomto zvýšení dobře patrný - zvýšil i počet těch, kteří se dostali do problémů po ztrátě zaměstnání.

"Naší snahou je pomoci klientovi dříve, než se jeho situace stane problematická. Snažíme se rovněž řešit i případy klientů, kteří se obrátili na oddlužovací společnosti s mylnou představou toho, že je dokážou vyvést ze spirály dluhové pasti," uvedl Dušan Zenáhlík, ředitel Správy vymáhání pohledávek Cetelem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy