Mimořádná zpráva

ČSÚ: Podnikatelé ekonomice věří víc než spotřebitelé

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 5. 2010 10:30
Mezi podnikateli jsou největší optimisté v průmyslu - na rozdíl od stavebnictví už míří z krize ven.
Neskončíme na ulici, věří podnikatelé. Jsou si jistější než spotřebitelé. Ilustrační foto.
Neskončíme na ulici, věří podnikatelé. Jsou si jistější než spotřebitelé. Ilustrační foto. | Foto: Naďa Straková

Brno - Optimismus se při pohledu na budoucnost Čechů i nadále drží. Především ale ve srovnání s černým pohledem na svět, který jejich pocity ovládal před rokem. Podle průzkumu Českého statistického úřadu se důvěra v domácí ekonomiku v květnu zvýšila v porovnání s loňským květnem o 14,4 bodu.

Měsíc od měsíce roste důvěra v ekonomickou budoucnost jen opatrně - od dubna se zvýšila o 0,2 bodu. Zatímco meziroční růst má "na svědomí" hlavně přístup podnikatelů, malý růst meziměsíční padá na vrub vrtošivým spotřebitelům, jejichž důvěra se rychle a často mění.

Zatímco podnikatelé obecně věřili ekonomice v květnu o 1,5 bodu víc než před měsícem a o 16,8 bodu víc než před rokem, důvěra spotřebitelů od dubna poklesla o 5,2 bodu, ve srovnání s loňským květnem vyrostla o 5 bodů.

"Důvěra spotřebitelů patrně souvisí s celkovou atmosférou posledních dnů, kterou vyvolaly potíže v Řecku. Jestliže se v médiích píše o možnosti návratu recese, pádu eura, očekávaných fiskálních problémech jižních států eurozóny, není překvapením, že se tyto zprávy promítají do nálady spotřebitelů a vyvolávají jejich neklid ve vztahu k odhadům dalšího vývoje," konstatoval Otakar Hora, partner KPMG Česká republika.

Podnikatelé v průmyslu se budoucnosti nebojí

Mezi podnikateli jsou v současnosti nejoptimističtější ti, kdo podnikají v průmyslu. Lépe než před měsícem hodnotí poptávku doma i v zahraničí a zlepšení očekávají i v nadcházejících třech měsících. Že ale ani průmysl ještě nemá krizi tak docela za sebou, dokazují velmi opatrná očekávání ve vztahu k zaměstnanosti.

Pro podnikatele ve stavebnictví je situace odlišná, podle předpovědí je nejhorší období ještě čeká. Tomu odpovídá i jejich hodnocení současné situace - poptávka není příliš dobrá a práci jim zajistí jen na 8 měsíců dopředu. Očekávání s výhledem na rozjezd stavební sezóny sice vzrostlo o 3,5 bodu, stále je ale dva body pod loňskou hodnotou.

Podobně jsou na tom i podnikatelé ve službách, jejich očekávání se však snížila jen ve srovnání s předchozím měsícem, meziročně vzrostla.


 

Právě se děje

před 27 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 48 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy