Co s penězi: Zlato? Dům? Kdepak, ČEZ je ČEZ

Ekonomika Ekonomika
23. 8. 2011 13:17
Co soudí Češi o investování v neklidné době?
Foto: Archiv

Praha - Češi považují za nejvýnosnější a nejbezpečnější investici nemovitosti. Pozitivně hodnotí také cenné kovy, jak vyplývá z výsledků aktuálního průzkumu agentury Médea Research, z něhož citovala agentura ČTK.

Otázka, kam s volnými penězi, je teď pro drobné investory obzvlášť palčivá. Kdo dal nějaké úspory do akcií, ví o těžkých ztrátách své.

Proti proudu (pádům na burzách) jde tak trochu poznámka analytiky Citfin Jiřího Šimka. Ten v reakci na zprávy, že zlato vystoupalo poprvé v historii nad 1900 dolarů za unci porovnal výnosy zlata a akcií ČEZ.

"Za posledních deset let cena zlata vzrostla o 588 %, což se jeví jako jedna z nejvýnosnějších investic. Ovšem pokud investujeme v korunách, podstatnou část výnosu sebere posilování tuzemské měny. Za posledních 10 let posílila koruna k dolaru o 55 %. Takže cena zlata v korunách vzrostla za posledních deset let „pouze" o 212 %," píše Šimek.

Kdo přitom investoval do akcií ČEZu před deseti lety, zhodnotil svůj majetek víc. Přesně o 867 procent.

Hlavní burzovní index PX mezitím vzrostl "jen" o 172 procent.

Do akcií nyní investuje jen každý desátý Čech. Téměř 29 procent dotázaných ve zmíněném průzkumu Médea Research míní, že nejvýnosnější možností k investování jsou nemovitosti.

Zlato a jiné cenné kovy preferuje necelých 23 procent.

Přibližně 12 procent obyvatel považuje za nejvýnosnější investici do dětí a asi osm procent do vzdělávání.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Hokejisty Slavie bude po Říhovi trénovat Štrba

Novým trenérem hokejistů prvoligové Slavie se stal Martin Štrba. Na střídačce nahradí Miloše Říhu mladšího, jemuž skončila smlouva a klub již v polovině března avizoval, že s ním dále nepočítá. Štrbovým asistentem bude další bývalý útočník Jiří Doležal, trenérem brankářů zůstal Roman Málek. Pražané o tom informovali na webu.

"Martina Štrbu jsme si vytipovali jako mladého progresivního trenéra, který má ambice a potenciál. Jeho výhodou je také to, že má za sebou úspěšnou hráčskou kariéru," řekl sportovní manažer Jiří Veber.

Čtyřiačtyřicetiletý Štrba trénoval naposledy rovněž ve druhé nejvyšší soutěži Chomutov. S Piráty se dohodl na odchodu koncem listopadu. V minulosti pracoval jako asistent trenéra v Českých Budějovicích, kde působil rovněž u mládeže.

Další zprávy