ČEZ vypnul elektrárnu. Nechce utrácet za černé uhlí

Petra Sasínová
21. 5. 2009 11:00
Elektrárna v Dětmarovicích bude odstavená do konce srpna. Společnost ČEZ zatím zaměstnance nepropouští
Jediná černouhelná elektrárna v Česku je od středeční půlnoci odstavená. ČEZu se nevyplatí ji provozovat.
Jediná černouhelná elektrárna v Česku je od středeční půlnoci odstavená. ČEZu se nevyplatí ji provozovat. | Foto: Reuters

Dětmarovice - Jediná černouhelná elektrárna v Česku je od středeční půlnoci odstavená. Výroba elektřiny v Dětmarovicích na Karvinsku se zastavila.

Energetické společnosti ČEZ se nevyplatí v době krize tuto elektrárnu  provozovat. Elektrárna, která stojí nedaleko česko-polské hranice na Karvinsku, funguje od roku 1975.

Zastavení výroby elektřiny je plánováno do konce srpna a ČEZ v Dětmarovicích zatím nepropouští. Dvě stě z asi tří set zaměstnanců výrobní části elektrárny bude dál dělat svou práci, anebo bude mít náhradní program, především při údržbě a vylepšování závodu.

„Důvodem odstávky je pokles spotřeby energie a nízká cena energie na burze. Za současných cen černého uhlí se nám tuto elektrárnu nevyplatí provozovat," uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová.

Dětmarovická elektrárna dodávala energii do sítě a také zajišťuje teplo pro město Orlová. V tom bude pokračovat. Rovněž platí smlouva, podle které má do tří let začít dodávat teplo také Bohumínu.

Lutišanová uvedla, že ČEZ tuto elektrárnu rozhodně neodepsal. „Věříme, že elektrárna v Dětmarovicích má perspektivu. Proto také jsme připraveni, že v případě změny situace můžeme do čtyřiadvaceti hodin výrobu opět naplno rozjet," tvrdila mluvčí skupiny ČEZ.

Foto: OKD

OKD odmítá Dětmarovice komentovat

Odstávce výroby elektřiny předcházela jednání s odběrateli a také s dodavatelem černého uhlí - společností OKD.

„Poslední jednání s OKD vedlo k definitivnímu rozhodnutí elektrárnu odstavit," informovala Lutišanová. Vedení OKD odmítlo snížit cenu za uhlí tak, aby se provoz elektrárny vyplatil.

OKD odmítá zastavení výroby v Dětmarovicích komentovat. „K tomu se v současné době nevyjadřujeme," řekl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Na otázky, kolik uhlí do Dětmarovic těžařská společnost dodávala a za jakou cenu, odmítl odpovědět. „Je to obsahem smluv, které jsou neveřejné," opakoval.

To, že OKD má problémy s odbytem, je ale nepochybné. „Vzhledem k aktuální nepříznivé odbytové situaci již společnost snížila plán na letošní rok z dvanácti milionů tun uhlí na deset a půl milionů tun," potvrdil Sobol.

OKD brzy přijde brzy o dalšího odběratele, koksovnu Jan Šverma v Ostravě, která letos definitivně skončí. Pro životní prostředí v Ostravě to bude přínosné, vedení však propustí kolem pěti set lidí.

Stále méně uhlí berou také ocelářské podniky, které těžce drtí krize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy