Česko jako výjimka. Ceny nerostou, inflace v nedohlednu

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 4. 2011 9:08
Kromě pohonných hmot se zvýšila i cena některých potravin
Hlavní vliv na inflaci mělo zdražení pohonných hmot.
Hlavní vliv na inflaci mělo zdražení pohonných hmot. | Foto: Reuters

Praha - Je to trochu překvapení. Zatímco okolní evropské státy se už nejspíš nezadržitelně řítí do vyšší inflace, v Česku pociťují nakupující v obchodech jen velmi malé zvýšení cen. Od února se spotřebitelské ceny zvedly o pouhých 0,1 procenta, ve srovnání s loňským březnem byly o 1,7 procenta vyšší.

Informoval o tom Český statistický úřad v pravidelné zprávě o inflaci. Hlavní podíl na jejím růstu mělo zdražení pohonných hmot, jejichž cena rostla o 2,6 procenta, dražší než v únoru bylo také oblečení a boty (ceny rostly o 1,2 procenta a 2,5 procenta).

"Nejvíce jsme si sáhli do peněženek, pokud jsme kupovali potraviny, zejména pečivo, těstoviny, brambory a mouku.
Tržní nájemné vzrostlo o 0,5 % a regulované o 4,6 %, takže se stále nepotvrzuje, že by po deregulaci ceny nájemného výrazně vzrostly. Naopak ten, kdo si kupoval mobilní telefon, měl ho o 12,6 % levnější než loni," všiml si analytik Tomáš Volf.

Meziročně inflace zpomalila v březnu na 1,7 procenta z hodnoty 1,8 procenta v únoru, zejména kvůli pomalejšímu růstu cen ovoce a zeleniny. Levnější než před rokem byla kromě oděvů a obuvi například rýže nebo vejce, jejichž cena klesla o 20,2 procenta.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Muž se zákazem řízení srazil v Ústí nad Labem policistu

Policistu dnes srazil v Londýnské ulici v Ústí nad Labem jednačtyřicetiletý řidič, který nerespektoval výzvu k zastavení a začal policistům ujíždět. V ulici svým vozem s německou poznávací značkou také naboural několik dalších aut. Policie po jeho zadržení zjistila, že muž českého původu má zákaz řízení, řidič se odmítl podrobit testu na drogy. Zraněného policistu si převzala záchranná služba. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytla záchranná služba a policie.

"Mohu potvrdit, že jsme odvezli jednoho policistu," řekl ČTK mluvčí krajské záchranné služby Prokop Voleník. Závažnost zranění nechtěl specifikovat. Policejní mluvčí Veronika Hyšplerová řekla ČTK, že incident se stal krátce po 14:00. Dodala, že se k věci zatím nemůže blíže vyjádřit kvůli vyšetřování. "V tuto chvíli nelze předjímat, jak celá věc bude kvalifikována, případně jaký trest bude řidič mít," dodala Hyšplerová.

Další zprávy