České pivo z Polska? Hlavní sládek Gambrinusu odpovídal

Tereza Holanová Tereza Holanová
24. 7. 2013 15:45
Online rozhovor s hlavním sládkem plzeňského Gambrinusu Pavlem Zítkem
Pavel Zítek
Pavel Zítek | Foto: Gambrinus

Online rozhovor - Léto a s ním i pivní sezona jsou v plném proudu. Podle studie Ernst & Young vypije Čech zhruba třetinku denně. Na každého občana připadlo loni podle statistik Českého svazu pivovaru a sladoven v průměru 144 litrů vypitého piva.

Jak zabrala ovocná piva s různými příchutěmi? A jak velcí výrobci zvládají konkurenci minipivovarů, kterých je už v Česku více než sto padesát?

"Nerozlišuji piva z velkého nebo malého pivovaru, ale podle toho, která mi chutnají a která mi chutnají méně," říká hlavní sládek plzeňského Gambrinusu Pavel Zítek v online rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz.

Těm odpovídal například na otázky, co si myslí o "pivních limonádách" nebo zda je na programu nealkoholické pivo.

Kromě toho několikrát vyvrátil tvrzení, že se Gambrinus vaří někde jinde než v České republice. "Skutečně nevyrábíme piva pod značkou Gambrinus ani žádná jiná v Polsku!" uvedl a dodal, že pojem "europivo" nezná.

Pivní revoluce: Ovládnou minipivovary český trh?

Stejně tak mu podle jeho slov nevadí, že spotřeba piva v Česku již neroste. "Jako sládek preferuji, aby lidé pili dobré pivo v příjemné hospůdce, než aby tvořili objemové rekordy," komentuje Zítek.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy